Działalność gospodarcza - jak zacząć

Szukasz jakiejś konkretnej informacji, usługi, przedmiotu itp? Ale nie wiesz gdzie można coś takiego uzyskać?
darkonel
Guru
Guru
Posty: 150
Rejestracja: 18 lipca 2010, 19:58

Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: darkonel »

Witam. Chciałbym założyć firmę jednoosobową z ewentualnym zatrudnieniem pracownika. Proszę o wszelkie informacje od czego zacząć, co będzie potrzebne, jakie są koszty, czy i od kogo mogę otrzymać bezzwrotną pomoc finansową, itp. itd.
Dodam, że jestem osobą pracującą (umowa o pracę na czas nieokreślony). Chcę sobie, nazwijmy to - legalnie dorobić. Proszę o wszelkie porady i opinie na ten temat, wszystkie "za" i "przeciw" itp. Pozdrawiam
miki75
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 15 listopada 2010, 11:05

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: miki75 »

Witam Cię
Jeśli pracujesz pożyczki z Urzędu Pracy nie otrzymasz patrz więc od punktu 3-6 aby założyć firmę, chyba że może są jakieś inne, o których nie wiem, niż z Urzędu Pracy.
Poniższe informacje są dla niepracujących może się przydadzą komuś.
Jeśli będziesz starał się o bezzwrotną pożyczkę NIE REJESTRUJ FIRMY DOPÓKI NIE PODPISZESZ UMOWY z Urzędem Pracy !!!!! bo nici z pożyczki.
Ja wykonałem następujące kroki:
0. Trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny.
1. Złożenie wniosku w Urzędzie Pracy o pożyczkę na pierwszą działalność gospodarczą.
2. Podpisanie umowy z Urzędem Pracy.
Założenie firmy:
3. Idziesz do Urzędu Gminy składasz odpowiedni wniosek z odpowiednimi wpisami i otrzymujesz wpis do ewidencji gospodarczej (rok temu był darmowy) .
4. W Urzędzie Statystycznym w Krośnie otrzymujesz REGON (możesz to załatwić osobiście lub listownie, ale wtedy dłużej trwa) za darmo.
5. W Urzędzie Skarbowym w Jaśle składasz wniosek o NIP i wybierasz formę opodatkowania (zasady ogólne, ryczałt, ...) ponad 100 zł nie pamiętam
6. Wypełniasz odpowiedni wniosek do ZUS (pracujący w innej firmie płacą tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne coś około 230 zł/mies.).
Po kilku dniach już masz firmę :) (tak u mnie przynajmniej było)
Wydajesz pieniądze z UP:
1. Wydaj pieniądze na towary, sprzęt
2. Nie kupuj samochodu !!! (nie planuj zakupu samochodu bo być może nie otrzymasz pożyczki)
3. Nie wydaj dużo na adaptację pomieszczenia na działalność.
4. Nie płać kwotą z pożyczki za usługi !!! (bo ci nie uwzględnią w UP)
To chyba najważniejsze rzeczy.
Ja otrzymałem pożyczkę w zeszłym roku, może od tego czasu coś się zmieniło. Gdzieś słyszałem że na ten rok Urząd pracy już nie ma pieniędzy na ten rok.
Pozdrawiam
ewa.c3891
Bywalec
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 26 października 2010, 09:53

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: ewa.c3891 »

Moja znajoma otwierała firmę w tym roku i dostała dotacje na samochód bez problemu ale tez jako osoba bezrobotna.A jeśli pracujesz to nie wiem czy sa jakies dotacje na otwarcie prędzej wydaje mi sie ze by cos było na zatrudnienie pracownika czyli na stworzenie nowego miejsca pracy.Ale ja i gdzie załatwiac to niemam pojęcia.
grzesiek7
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 23 stycznia 2010, 21:38

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: grzesiek7 »

mam pytanko

mianowicie , czy jest jakis okreslony czas posiadania statusu bezrobotnego? chcialbym starac sie o dotacje w tym roku
scols11
Debiutant
Debiutant
Posty: 7
Rejestracja: 28 czerwca 2010, 17:46

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: scols11 »

Nie mam , ja się zarejestrowałem i w tym samym dniu złożyłem wniosek :ok:
grzesiek7
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 23 stycznia 2010, 21:38

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: grzesiek7 »

moge wiedziec kiedy starales sie o dofinansowanie?

i jakie byly wymogi
Awatar użytkownika
lukasz6263
Guru
Guru
Posty: 136
Rejestracja: 8 kwietnia 2010, 23:46
Lokalizacja: JASŁO

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: lukasz6263 »

Witam
Zakładał ktoś działalność w ostatnim czasie ?
Jak to teraz wygląda?
Pozdrawiam
areo1234
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 336
Rejestracja: 16 października 2009, 18:56

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: areo1234 »

Witam, chciał bym się dowiedzieć jakie są składki ZUS za pracownika na umowę o pracę .
Endriu997
Weteran
Weteran
Posty: 70
Rejestracja: 5 lipca 2010, 07:19

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: Endriu997 »

darkonel pisze:Witam. Chciałbym założyć firmę jednoosobową z ewentualnym zatrudnieniem pracownika. Proszę o wszelkie informacje od czego zacząć, ....
Od zmiany miejsca zamieszkania! NIE W JAŚLE bo popłyniesz :)
Pozdrawiam.
fx100
Debiutant
Debiutant
Posty: 5
Rejestracja: 19 lutego 2015, 08:39
Lokalizacja: Jasło

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: fx100 »

areo1234 pisze:Witam, chciał bym się dowiedzieć jakie są składki ZUS za pracownika na umowę o pracę .
Niech pracownik założy własną działalność a Ty wynajmiesz go jako firmę. Tak jest chyba najtaniej. Jak nie to dowiedz się w urzędzie pracy czy nie ma kasy na tworzenie nowego stanowiska pracy. Jeszcze niedawno były na to unijne dotacje. A co do kosztów zatrudnienia na umowę o pracę to dołożysz prawie drugą pensję :(
areo1234
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 336
Rejestracja: 16 października 2009, 18:56

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: areo1234 »

chciał bym założyć firmę raczej bez dotacji unijnych i właśnie chce się dowiedzieć jak to wygląda, jakie są koszta utrzymania jednego pracownika i jakie są składki:) jeśli by ktoś mógł mi to wytłumaczyć to zapraszam na prv
Awatar użytkownika
Public Enemy
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 18:58

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: Public Enemy »

A potem tylko ślizgać sie na dotacjach i gadac jak to w Polsce jest dobrze.
niepokorny
Obyty
Obyty
Posty: 55
Rejestracja: 16 września 2015, 16:04

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: niepokorny »

Public Enemy pisze:A potem tylko ślizgać sie na dotacjach i gadac jak to w Polsce jest dobrze.
Dlaczego tak twierdzisz? dotacje są po to żeby z nich korzystać.
Ale gdy masz pomysł do bani to żadna dotacja nie pomoże,
a tak po za tym to wiekszość dotacji to my mamy z UE

do poczytania dla początkujących - http://www.biznesoweinformacje.pl/dotac ... alalnosci/

pozdrawiam
kamil3
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 436
Rejestracja: 23 maja 2012, 22:32

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: kamil3 »

to musisz zainwestować z 125 000zł i bd dobra działalnośc :D ja mam firmę już 25 lat prawie :D budowlankę zalezy co chesz otworzyć :D
Jozin.1
VIP
VIP
Posty: 4306
Rejestracja: 18 grudnia 2017, 22:22

Re: Działalność gospodarcza - jak zacząć

Post autor: Jozin.1 »

kamil3 pisze:to musisz zainwestować z 125 000zł i bd dobra działalnośc :D ja mam firmę już 25 lat prawie :D budowlankę zalezy co chesz otworzyć :D
Jasne Kamil....

http://www.krs-online.com.pl/fhu-maxbud ... 61524.html

Eche te 3 lata minęły jak 25.....Aż by się chciało zaśpeiwać " O kur..a mać, jak zapi..dala czas".... :rotfl: :rotfl: :rotfl:
ODPOWIEDZ