Opinia nt. rozporządzenia z normami węgla

Ciekawe miejsca, ciekawe historie - forum nie tylko turystyczne :)
Awatar użytkownika
HOWARD
Guru
Guru
Posty: 159
Rejestracja: 29 lipca 2010, 19:35
Lokalizacja: Załęże

Opinia nt. rozporządzenia z normami węgla

Post autor: HOWARD »

Do sprzedaży ma wejść zasiarczony, wilgotny węgiel, oraz odpady kopalniane, toksyczne muły i flotokoncentraty zawierające podwyższony poziom rtęci. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyraź to w swojej opinii dla Ministra:

Ministerstwo Energii woli węgiel niż czyste powietrze! Zaprotestuj przeciwko nowym normom jakości węgla zaproponowanym przez Ministra Energii! Do sprzedaży wejdzie zasiarczony, wilgotny węgiel, oraz odpady kopalniane, toksyczne muły i flotokoncentraty zawierające podwyższony poziom rtęci.

Zaproponowane normy jakości węgla dowodzą jasno, że dla Ministerstwa Energii ważniejszy jest zasiarczony węgiel i odpady węglowe niż czyste powietrze. Odpowiedzialny za normy węgla minister Tchórzewski nie dostrzegł zmiany podejścia Polaków do czystego powietrza, jaka zaszła w ciągu ostatnich dwóch lat. Już w ośmiu województwach obowiązują uchwały antysmogowe, a podstawowa zdobycz cywilizacyjna, jaką jest czyste powietrze jest dla Polaków równie oczywista jak prawo do nieskażonej wody i żywności.
no
Ministerstwo Energii nie tylko podważa obowiązującą ustawę o kontroli jakości paliw, ale zaprzecza idei uchwał antysmogowych, zapowiedziom rządu o walce ze smogiem, a przede wszystkim opinii milionów Polaków mających dosyć toksycznego powietrza w polskich miastach i wsiach.

Do 21.08.2018 napisz list do Ministerstwa Energii na adres: [email protected] i zaprotestuj przeciwko odpadom węglowym i opowiedz się za prawem do oddychania czystym powietrzem! Dziękujemy za pomoc! Poniżej proponowany wzór:

---

"Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski

Panie Ministrze,

Zaproponowane przez Ministerstwo rozporządzenie określające normy jakości paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży dla gospodarstw domowych wskazuje, że dla kierowanego przez Pana Ministerstwa Energii ważniejsza jest sprzedaż nawet najbardziej zanieczyszczonego węgla i odpadów kopalnianych niż czyste powietrze i zdrowie polskiego społeczeństwa. To 46 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie!

Protestuję przeciwko wprowadzeniu do sprzedaży detalicznej zasiarczonego i wilgotnego węgla, zaproponowanego przez Ministerstwo Energii. Spalanie takiego węgla prowadzić będzie do wysokiej emisji zanieczyszczeń powietrza i nie zmieni stanu powietrza w polskich miastach i wsiach. Szczególnie skandaliczne jest dopuszczenie do sprzedaży wysoce zanieczyszczonego miału, czyli paliwa umożliwiającego mieszanie toksycznych odpadów kopalnianych - mułów i flotokoncentratów - pomimo oficjalnych rządowych zapewnień ze strony Premiera i wielu ministrów. Flotokoncentraty i muły zawierają nawet do 10 razy więcej rtęci niż zwykły węgiel.

Nie zgadzam się na dopuszczenie do sprzedaży proponowanych w rozporządzeniu paliw stałych i domagam się wycofania wysoce zanieczyszczonego miału. Żądam także ustanowienia norm: zawartość popiołu mniej niż 10%, zawartość wilgoci mniej niż 12%, zawartość siarki mniej niż 0,8%, a wartość opałowa nie niższa niż 25 MJ/kg.

Zaznaczam, że już w ośmiu województwach obowiązują uchwały antysmogowe. Podstawowe dobro natury, jakim jest czyste powietrze, przysługuje mieszkańcom miast i wsi tak samo jak prawo do nieskażonej wody i żywności. Mam nadzieję, że głosy milionów Polaków coraz bardziej świadomie domagających się czystego powietrza okażą się jednak dla Pana ważniejsze niż opinie zakładów wydobycia i przetwarzania węgla."
Awatar użytkownika
HOWARD
Guru
Guru
Posty: 159
Rejestracja: 29 lipca 2010, 19:35
Lokalizacja: Załęże

Re: Opinia nt. rozporządzenia z normami węgla

Post autor: HOWARD »

I stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego:

Ministerstwo Energii woli brudny węgiel niż czyste powietrze – Polski Alarm Smogowy protestuje przeciwko projektowi rozporządzenia w sprawie norm jakości węgla
Polski Alarm Smogowy wyraził stanowczy sprzeciw wobec zaproponowanych przez Ministerstwo Energii norm jakości węgla. W proponowanym kształcie normy uniemożliwią prowadzenie skutecznej polityki antysmogowej, wdrażanie programów ochrony powietrza oraz ograniczenie niskiej emisji z domowych instalacji grzewczych. Propozycja Ministerstwa Energii stoi w sprzeczności z rządowym programem Czyste Powietrze.
Normy zezwalają na spalanie węgla o bardzo wysokiej zawartości wilgoci (nawet 24%), siarki (nawet 1,8%), popiołu (nawet 28%) i niskiej wartości opałowej (18 MJ/kg). Tak słabe parametry uniemożliwiają osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza. Co więcej rozporządzenie umożliwia wprowadzanie do obrotu handlowego odpadów węglowych tj. flotokoncentratów czy mułów, poprzez ich mieszanie z miałami. Jest to niezgodne z uchwaloną w zeszłym miesiącu przez Sejm nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Obecna propozycja Ministerstwa Energii jest cofnięciem się o krok wstecz w stosunku do rozporządzenia przygotowanego w 2015 roku i zatwierdzonego przez Komisję Europejską. Dla porównania, rozporządzenie z 2015 roku dopuszczało do obrotu miał o zawartości popiołu nie większej niż 12% podczas gdy obecna propozycja to 28% (ponad dwukrotnie więcej).
Normy jakości węgla zawarte w rozporządzeniu ME są koniecznym dodatkiem do uchwalonej Ustawy o kontroli jakości paliw stałych i stanowią wytyczne dla Inspekcji Handlowej, która ma rozpocząć kontrolę na składach węgla. Jednak Ministerstwo Energii określiło normy w taki sposób aby na rynku nic się nie zmieniło. Praktycznie 100% węgla najgorszej jakości pozostanie dalej w obrocie handlowym.
- To skandal, że wbrew opinii ekspertów, organizacji antysmogowych, a nawet urzędników rządowych odpowiadających za walkę ze smogiem zaproponowano normy węgla, które absolutnie nic nie zmieniają – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Ministerstwo idzie pod prąd oczekiwań społecznych. Trudno to zrozumieć znając oficjalne stanowisko rządu deklarujące wzmożenie walki ze smogiem – dodaje.
Kolejnym dużym mankamentem ministerialnej propozycji jest fakt, iż nie zdefiniowano paliwa do kotłów klasy 5/ Ekoprojektu, przez co w praktyce emisje z tych kotłów będą znacząco większe niż dopuszczalne rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie kotłów na paliwo stałe. Stawia to pod znakiem zapytania zasadność dofinansowywania kotłów na węgiel z pieniędzy publicznych, np. w ramach zapowiedzianego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wielomiliardowego Programu Czyste Powietrze.
Zaproponowane normy jakości węgla dowodzą jasno, że dla Ministerstwa Energii ważniejszy jest zasiarczony węgiel i odpady węglowe niż czyste powietrze – mówi Andrzej Guła z PAS. Znamienne jest to, iż Ministerstwo Energii poprosiło o opinię do projektu spółki górnicze i związki zawodowe, pomijając podmioty i instytucje zajmujące się ochroną powietrza, w tym kluczowy głos samorządów wojewódzkich i gminnych.
W załączeniu przesyłamy uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie norm jakości węgla.
Kontakt:
Andrzej Guła, tel. 609-465-783
Piotr Siergiej, tel. 510-069-020, [email protected]
ODPOWIEDZ