ile do koperty na weselu?

O wszystkim, czyli o niczym...
Awatar użytkownika
madellina
Guru
Guru
Posty: 128
Rejestracja: 20 grudnia 2011, 16:27

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: madellina »

NotoriusBIG pisze:
Dlaczego należy podpisywać koperty z pieniędzmi?
-Żeby było wiadome - kto ile dał?
-Czy żeby wymuszało to podarowanie większej kwoty?
-Czy może jakaś inna sugestia?
Proszę o odpowiedź

Jeśli chodzi o mnie to ja podpisuję nie kopertę z pieniędzmi, ale kopertę z kartką zawierającą życzenia. Zawsze wkładam w to swoje serce i czas na poszukiwanie ładnej kartki i życzeń płynących od serca i podpisuję, bo chcę, żeby było wiadomo, że to ode mnie. Podpis nie wymusza na mnie dawanie żadnych większych kwot ani takich ile wypada, daje tyle ile mogę w danym czasie dać. I chronię się (podpisem) przed pomówieniem, że daliśmy pustą kopertę, bo akurat dla mnie wygodniej jest dać x sumę niż prezent.
jjaa18+
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 326
Rejestracja: 22 października 2011, 15:32

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: jjaa18+ »

NotoriusBIG pisze:
Dlaczego należy podpisywać koperty z pieniędzmi?
-Żeby było wiadome - kto ile dał?
-Czy żeby wymuszało to podarowanie większej kwoty?
-Czy może jakaś inna sugestia?
Proszę o odpowiedź
To czy ty podpiszesz koperte czy nie zalezy tylko i wylacznie od twego sumienia chcesz to pdpsujesz moja corka miala w tym roku komunie co prawda to nie wesele i ie mialam 100osob ale koperty i kartki ktore dostala wszystkie byly podpisane malo tego byl dopisek jaki orezent lub ile kasy bylo w kopercie jezeli ty koperty nie podpiszesz to tak jakbys sie wstydzil ze tyle i tyle dales nikt ci tego nie kaze robic ale dobre wychowanie nakazuje sie podpisac nie dawac puste czy nie podpisane koperty
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: avicularia »

Co do podpisywania: Nie podpisuje się koperty z pieniędzmi, tylko kartkę z życzeniami ...w której są pieniądze :D Dlaczego? A kto z was chciałby dostać niepodpisaną kartkę z życzeniami? Co do kwoty, to widzę, że niektórzy chcieliby pobawić się , popić, najeść się,ale broń Boże nie dać prezentu, bo Młodzi to żarłoczne hieny :] Z drugiej strony niektórzy organizujący wesele myślą tak o gościach ( co czytałam w innych postach).
Zasada jest prosta. Trzeba mieć do siebie wzajemny szacunek. Młodzi niech szanują swoich gości i nie liczą na,, zarobek", bo wesele to nie składkowa kolacja. Goście niech szanują Młodych, bo wesele to nie tania jadłodajnia, którą się obskoczy za 50 zł z trójką dzieci. Na wesele do kolegi daliśmy we dwójkę 400 zł ( wesele w domu ludowym z cateringiem), do kuzyna 500.(wesele w restauracji)Uważam ,że ta kwota nie uwłaczała ani nam jako gościom, a i Młodzi nie poczuli się obrażeni. Uważam ,ze jak ktoś idzie z dziećmi, kwotę powinien zwiększyć. Ale to moje zdanie.
Awatar użytkownika
madellina
Guru
Guru
Posty: 128
Rejestracja: 20 grudnia 2011, 16:27

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: madellina »

avicularia pisze:Co do podpisywania: Nie podpisuje się koperty z pieniędzmi, tylko kartkę z życzeniami ...w której są pieniądze :D Dlaczego? A kto z was chciałby dostać niepodpisaną kartkę z życzeniami? Co do kwoty, to widzę, że niektórzy chcieliby pobawić się , popić, najeść się,ale broń Boże nie dać prezentu, bo Młodzi to żarłoczne hieny :] Z drugiej strony niektórzy organizujący wesele myślą tak o gościach ( co czytałam w innych postach).
Zasada jest prosta. Trzeba mieć do siebie wzajemny szacunek. Młodzi niech szanują swoich gości i nie liczą na,, zarobek", bo wesele to nie składkowa kolacja. Goście niech szanują Młodych, bo wesele to nie tania jadłodajnia, którą się obskoczy za 50 zł z trójką dzieci. Na wesele do kolegi daliśmy we dwójkę 400 zł ( wesele w domu ludowym z cateringiem), do kuzyna 500.(wesele w restauracji)Uważam ,że ta kwota nie uwłaczała ani nam jako gościom, a i Młodzi nie poczuli się obrażeni. Uważam ,ze jak ktoś idzie z dziećmi, kwotę powinien zwiększyć. Ale to moje zdanie.

Zgadzam się! My teraz też będziemy na weselu w restauracji u kolegi i dajemy 500zł. W oczywiście podpisanej kopercie :super:
wilhelm
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 278
Rejestracja: 16 lipca 2012, 20:00

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: wilhelm »

Nawet swiety Mikolaj popsiuje swoje prezenty, to dlaczego gosc na wesele mialby nie podpisac koperty z kasa i kartki?? No chyba, ze sie wstydzi ze tak malo daje, albo w ogole :)
chichotka
Guru
Guru
Posty: 190
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 12:52

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: chichotka »

madellina pisze:
NotoriusBIG pisze:
Dlaczego należy podpisywać koperty z pieniędzmi?
-Żeby było wiadome - kto ile dał?
-Czy żeby wymuszało to podarowanie większej kwoty?
-Czy może jakaś inna sugestia?
Proszę o odpowiedź

Jeśli chodzi o mnie to ja podpisuję nie kopertę z pieniędzmi, ale kopertę z kartką zawierającą życzenia. Zawsze wkładam w to swoje serce i czas na poszukiwanie ładnej kartki i życzeń płynących od serca i podpisuję, bo chcę, żeby było wiadomo, że to ode mnie. Podpis nie wymusza na mnie dawanie żadnych większych kwot ani takich ile wypada, daje tyle ile mogę w danym czasie dać. I chronię się (podpisem) przed pomówieniem, że daliśmy pustą kopertę, bo akurat dla mnie wygodniej jest dać x sumę niż prezent.
Zgadzam sie z tą wypowiedzią !!! daje sie tyle na ile kogos stac.
iwa
Weteran
Weteran
Posty: 72
Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 12:09
Lokalizacja: Jasło

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: iwa »

z tego co się orientuje to granice 500zł od pary ;)
mafia37
Guru
Guru
Posty: 127
Rejestracja: 30 grudnia 2009, 21:35

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: mafia37 »

Dla znajomego 400zł dla rodziny daje sie sporo więcej. :ok:
lovemeamore
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 24
Rejestracja: 3 listopada 2011, 19:08

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: lovemeamore »

Obecnie powinno się dać 300zł nie mniej żeby zwróciło się im za tzw." talerzyk".
mela
Mistrz
Mistrz
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, 15:54

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: mela »

lovemeamore pisze:Obecnie powinno się dać 300zł nie mniej żeby zwróciło się im za tzw." talerzyk".
Jak ktoś robi wesele 2 dniowe to tzw talerzyk wcale się nie zwróci bo wesele i poprawiny to prawie 160 zł- tak liczy catering a gdzie muzyka, fotograf itp Wydaje mi się, że 400 na wesele 2 dniowe dla kolegi/ koleżanki wystarczy, a jeśli jest to przyjęcie 1 dniowe to 300 zł też będzie ok.
Awatar użytkownika
cerzka92
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 236
Rejestracja: 2 sierpnia 2012, 17:09
Lokalizacja: Jasełko

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: cerzka92 »

ja daje 400zł ale pisze na karteczce"kwota x2do zwrotu" lub "wypożyczam panna młodą" i rzucam panu młodemu;)
Awatar użytkownika
Aganieszka
Guru
Guru
Posty: 109
Rejestracja: 4 stycznia 2010, 19:10
Lokalizacja: Dżasełko

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: Aganieszka »

Będąc niedawno na weselu koleżanki włożyłam do koperty 600 zł - wydaje mi się to wystarczająco - a dlaczego tyle?! Otóż jak ktoś pisał wyżej patrzyłam na tzw. "talerzyk". Samo jedzenie wychodziło Młodym baaardzo drogo (ja 2 lata temu w tej cenie miałam opłacone już wszystko z dwukrotnie większą ilością dań), a jak wiadomo trzeba doliczyć alkohol, orkiestrę, fotografa itp.

Ale trzeba wziąć również pod uwagę własne warunki finansowe - jeżeli miałoby mi braknąć do końca miesiąca na jedzenie to dałabym troszku mniej, ale jeżeli brakowałoby mi przez imprezę na jedzenie i np. czynsz - zrezygnowałabym z wesela (oczywiście wcześniej można dużo przewidzieć, więc nie mówcie mi, że wybierając się na wesele, bawię się na innych imprezach itp, a potem dziwię się, że do koperty muszę dać mało, bo braknie na życie!!!!!)
iron
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 25 lutego 2011, 01:21

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: iron »

Wg mnie każdy daje według własnego uznania i na ile go stać. Zależy to także od tego do kogo idzie się na wesele rodzina czy znajomi. Bez względu na to czy młodzi liczą na zwrot kosztów czy nie ( to już osobny temat) , stosowne jest moim zdaniem dać tyle, żeby zwrócił się koszt poniesiony od osoby - czyli ok 150 zł i jeszcze coś zostało w prezencie. Dlatego ja osobiście kuzynowi w tamtym roku dawałem 500 zł ( od pary) , ale w tym roku wychodziła za mąż siostra mojej żony i jej już dawaliśmy 1000zł, ale wiadomo to najbliższa rodzina. Nadmieniam, że nasza sytuacja nie jest rewelacyjna, ale o weselach wiedzieliśmy już wcześniej więc trzeba było stopniowo odkładać. Wysokość darowanej kwoty to oczywiście sprawa indywidualna każdego, ale tak jak wielu tu wypowiadających się wcześniej uważam, że prezent powinien być jednak takiej wysokości, żebyśmy nie musieli się za niego wstydzić. A jak mnie nie stać to po prostu nie idę, co też mi się zdarzyło w tym roku. Po weselu w rodzinie , mieliśmy wesele znajomych i nie daliśmy rady finansowo, więc nie poszliśmy. A jeśli chodzi o podpis to oczywiście zawsze podpisuję kartkę do której wkładam pieniądze i całość do koperty, ale tej już nie podpisuję.
jjaa18+
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 326
Rejestracja: 22 października 2011, 15:32

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: jjaa18+ »

czy istnieje jakas ksiazka albo kodeks ile kto ma dac komu na wesele np.siostra bratu tyle sasiad sasiadce tyle a kuzyn tyle???ludzie i tak kazdy da tyle ile uwaza ja mialam w tamtym roku wesele siostry(bylam swiadkowa)wiec dalam 6000zl na tyle mnie bylo stac poniewaz nie pracuje tylko maz i mam dziecko ktore w tym roku szlo do komunii wiec i na to patrzylam a miesiac po weselu siostry prosil nas sasiad \(nie spodziewalismy sie ze bedzie prosil i dalismy 300zl tyle mnie bylo stac i tyle daam a gdzie to jest napisane ile musze dac????nie wstydze sie tego ile dalam moim zdaniem to glupota dawac tysiacami bo to rodzina dzis dasz pobawisz dzien czy dwa i do konca miesiaca chleb z maslem i rowerem do pracy bo na paliwo nie ma?bez sensu i nie piszcie ze pasuje bo kogo stac ten da a drugi przeczyta a swoje zrobi
jjaa18+
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 326
Rejestracja: 22 października 2011, 15:32

Re: ile do koperty na weselu?

Post autor: jjaa18+ »

sory 600zl a nie 6000zl moj blad......
ODPOWIEDZ