Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

O wszystkim, czyli o niczym...
steepper1987
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 31 stycznia 2017, 12:18
Lokalizacja: Hartford

Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: steepper1987 »

Witam Proszę o poradę. Obecnie z mężem mamy mieszkanie w bloku warte ok 180 tys. złotych. Oszczędności 150 tys. złotych. Mieszkanie 3 pokojowe. Pracujemy w domu tak więc jeden pokój to gabinet. Chcielibyśmy się w przyszłości postarać o dziecko i z tego właśnie powodu zastanawiamy się czy nie zainwestować w dom. Budować się nie będziemy bo nie chcemy mieszkac na dalekich przedmieściach a tylko tam można kupić działkę. Przeglądaliśmy sobie domy klocki z lat 80 tych na spokojnym osiedlu ( 20 minut piechotą do centrum miasta). Cena klocków to ok 250-300 tys. złotych do negocjacji ( klocek to ok 130-200 m2 , pełne podpiwniczenie, możliwość adaptacji poddasza plus dwa garaże). Do remontu ale w większości sa nowe piece oraz nowe okna. Działka mała ale nawet nie chcielibyśmy dużej. Mają ogrzewanie piecem węglowym. Jest podłączenie do gazu oraz jest możliwość ogrzewania z sieci miejskiej. Nigdy jeszcze nie mieszkałam w domu. Co mnie martwi: Czy koszta ogrzewania domu są duże? Czy dom to naprawdę tak duży ogrom pracy przy utrzymaniu?
kluczowa1
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 63
Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 05:55

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: kluczowa1 »

Czym większy dom tym więcej trzeba na utrzymanie,wszystko trzeba robić we własnym zakresie,a dom to taka studnia bez dna coś ciągle trzeba w nim robić,i na pewno trzeba będzie zrobić remont,to koszt ok 50-100 tys,w zależności co sie chce mieć.Na zime potrzeba zorganizować sobie opał drzewo węgiel,chyba że gazem opalisz taki metraż w starej instalacji CO to koszt ok 10 tys rocznie i niech nikt nie pisze że jest tanio bo to nie prawda chyba że chcesz mieć w domu15 st.Jest zaletą takie mieszkanie wdomu bo można sobie pozwolić na np głosną muzykę czy warsztat,a również można w majtach pochodzić sobie koło domu.Trawe trzeba kosić liście grabać śnieg odwalić samo sie nie zrobi.Jeżeli coś działaćie to dom,a jeśli nie to zabardzo sie nie opłaca,w bloku czynsz zapłacisz i spokój .
Happy
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 65
Rejestracja: 11 kwietnia 2013, 12:53

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: Happy »

dokładnie, "kluczowa1'' ma rację. dom to więcej roboty i więcej wolności. a mieszkanie to zero swobody i mało roboty. Trzeba dobrać to do siebie. Ja pół życia mieszkałam w mieszkaniach rożnych w Polsce i za granicą dużych miastach i małych, a pół życia na wsi w domu pod Jasłem. Mam nadzieją że ze swojego domu już nigdy nie będę się musiała wyprowadzić. Widok na sarny i bażanty spacerujące przed domem - bezcenne. Teraz jak przychodzę do bloku najczęściej w odwiedziny to dostaję od razu klaustrofobi i odruch wymiotny od tego zaduchu na klatce schodowej (wyczuwalny tylko dla ludzi mieszkających w domach).
jammo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 27 czerwca 2011, 14:54

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: jammo »

Kluczowa1 , widać , że mieszkasz w bloku, bo nie masz bladego pojęcia o kosztach ogrzewania domu. 10 000 zł na rok ?????? Ja ogrzewam blisko 250 m/kw i na sezon spalam 5 ton ekogroszku i to przy instalacji stalowej a więc większa ilość wody w instalacji a nie miedzianej .Kupuje workowany na śląsku w cenie 850 zł z dostawą na paletach, więc sobie policz , wychodzi mi 4250 zł i nie potrzebuję do tego drzewa. Mieszkałem 12 lat w bloku, a obecnie mam dużo znajomych którzy mieszkają i wiem ile przez cały rok trzeba płacić miesięcznie za ogrzewanie , ...i to czego , ha,ha 64m/kw mieszkania, warto się zorientować w temacie zanim się napisze takie bzdury.Co do napraw , w bloku też za friko ci spółdzielnia nie zrobi, też musisz bulić na to w czynszu, pozdrawiam.
kluczowa1
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 63
Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 05:55

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: kluczowa1 »

Jakie bzdury?Na wsi mieszkam 20 lat,i wiem co trzeba robić koło domu,nie wiem jaką masz temp w domu ale wiem że ok 15-18 i nie opowiadaj że jest ciepło i jak wielkie masz oszczędności ,a po drugie co takiego ci sie psuje w bloku że musisz ciągle kogoś wołać?a w domu jednorodzinnym jest ciągle coś,jedno sie naprawi za chwile drugie coś wychodzi.taka jest prawda.
kowalski38200
Guru
Guru
Posty: 139
Rejestracja: 8 września 2011, 09:04

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: kowalski38200 »

Ogrzanie małego domu (do 150 m) kosztuje tyle samo co całoroczne wpłaty na ogrzewanie w bloku.
Zakładając że masz piec konwekcyjny. Temperatura nocna 18, temperatura dzienna 21.
jammo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 27 czerwca 2011, 14:54

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: jammo »

kluczowa1 pisze:Jakie bzdury?Na wsi mieszkam 20 lat,i wiem co trzeba robić koło domu,nie wiem jaką masz temp w domu ale wiem że ok 15-18 i nie opowiadaj że jest ciepło i jak wielkie masz oszczędności ,a po drugie co takiego ci sie psuje w bloku że musisz ciągle kogoś wołać?a w domu jednorodzinnym jest ciągle coś,jedno sie naprawi za chwile drugie coś wychodzi.taka jest prawda.
Kochana, temperatura w moim domu nie schodzi mi poniżej 20 stponi i to nie mam ocieplanych ścian styropianem . Posiadam piec z podajnikiem już od 2004 roku i na co dzień praktycznie nie zaglądam do kotłowni, oczywiście poza dniami w których trzeba uzupełnić węgiel w koszu zasypowym i usunąć popiół , a co do popiołu to wygarniam go raz na półtora do dwóch tygodni, ale zaznaczam , że węgiel który mam sprawdzony przywożę ze Śląska, bo to co oferują w Jaśle i okolicy , to jeden wielki szajs .Kupując tonę takiego węgla jak w Jaśle nie dość ,że kaloryczność słaba, to jeszcze wywalasz pół tony popiołu .Jak masz zwykły piec na węgiel to wiadomo , że masz wahania temperatury w domu.Ciepło jest jak napalisz a potem jak wygaśnie to jest chłodniej i tak w kółko, a przy takim paleniu wiadomo , że i opał ucieka dużo więcej bo trzeba potem mocno dowalać do pieca aby znowu go rozgrzać.Moje ściany są cały czas nagrzane, więc piec nie chodzi cały czas tylko się wyłącza na większe przestoje i nie ma co porównywać go do zwykłych. Co do remontów w domu i koło domu, to zależy jaki kto ma dom.Jak ktoś ma stary dom to wiadomo , że trzeba dokładać kasę, sprawa druga to jak mówi powiedzenie" za wygodę się płaci". Jak jesteś zwolenniczką mieszkania w bloku, bo tam nie ponosi się kosztów to w czym problem ,idź na mieszkanie i zobaczysz te luksusy gdzie w kuchni nie można się wyminąć z kimś, bo jest tak ciasno , a pokoje to takie " salony" , że w domach ludzie ( między innymi i ja ) , mają większe przedpokoje. Wiele osób myśli podobnie jak ty a i tak po jakimś czasie podejmują decyzję o budowie domu, więc nie tylko kasa na ogrzewanie i remont czegoś tam od czasu do czasu się liczy, pozdrawiam.
viktoria11
Guru
Guru
Posty: 174
Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 12:40

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: viktoria11 »

zgadzam sie z tobą w 100% ja mieszkam w starym domu z rodzicami i do takiego domu no trzeba dokładać bo u nas też ani ocieplenia, odwodnienia ani ocieplenia na strychu, grzanie na węgiel drzewo i dom ok 140m użytkowej piwnica i strych i w zimie spalimy 2,5 tony węgla + drzewo (własne)..... (temp w dzień ok 18-19 st w nocy 17 dodam że mamy dzieci i dobrze nam jest w takiej temp ja nie pamiętam kiedy byłam chora a dzieciaki też odpukać nie chorują) no trzeba odśnieżyć w zimie w lecie skosić trawe..... to już trzeba sie zastanowić kto co lubi....... my jesteśmy na etapie budowy własnego wymarzonego domu (110m) od zawsze marzy mi sie duży salon żeby cała rodzina (a mamy dużą) mogła swobodnie siąść dzieciaki się bawić i powolutku dążymy do celu:) ostatnio byłam u koleżanki która ma dwójkę dzieciaków i mieszkanie 40m........ niewiem może im tak pasuje imieniny robić na zmiane przez kilka dni po kilka osób bo wszyscy naraz się nie mieszczą,,, a ja się tam dusiłam poprostu za dużo rzeczy i ludzi na tak małym metrażu ale im to pasuje..... kto co lubi...ten kto zawsze mieszka w mieście pewnie nie wyobraza sobie mieszkac w domu i na odwrót:)
viktoria11
Guru
Guru
Posty: 174
Rejestracja: 28 sierpnia 2010, 12:40

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: viktoria11 »

aha i jeszcze piszesz że dom z lat 80 tych klocek ok 150 m to jest naprawde duży dom a jak jeszcze dzieci nie macie to może nie warto aż tak dużego domu oglądać??? jeszcze kwestia do remontu ile ten remont wyniesie?? moja koleżanka kupiła taki dom i wydała już tyle na remont ( bo odrywając listwy przy podłogach ukazał im sie grzyb dobrze zamalowany itd) że wybudowałaby spokojnie jaki chciałaby nowy dom i napewno mniejszy i parterowy bo te klatki schodowe dzieci biegające po nich...... także część piętra wogóle jest nieużywana ........ pytasz o koszty ogrzewania napewno mniejsze niż podobnych wielkości mieszkanie......
kuba1975
VIP
VIP
Posty: 1694
Rejestracja: 20 października 2010, 12:26

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: kuba1975 »

zdecydowanie mieszkanie
A_nul
Debiutant
Debiutant
Posty: 4
Rejestracja: 4 lutego 2017, 23:07

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: A_nul »

wolę mieszkanie
asterka
VIP
VIP
Posty: 878
Rejestracja: 6 grudnia 2012, 22:26

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: asterka »

dla młodego dom dla dziadka mieszkanie.
ManNow
Debiutant
Debiutant
Posty: 9
Rejestracja: 30 stycznia 2017, 16:28

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: ManNow »

dom to marzenie,, koniecznie z ogrodem. Tylko koszty nieporównywalnie większe, by utrzymać go w dobrym stanie
wermina
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 7 lutego 2017, 16:57

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: wermina »

dom to o wiele lepsza opcja mieszkaniowa
klea87
Bywalec
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: 24 listopada 2013, 11:34

Re: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Post autor: klea87 »

Czy orientujecie sie jakie sa ceny mieszkan do 60m2 w Jasle? Interesuja mnie mieszkania do lekkiego odświeżenia. Moze ktos kupowal/stoi przed decyzja zakupu takiego mieszkania. Chce sie dowiedziec jakie sa jasielskie realia.
ODPOWIEDZ