Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Tematy związane z gminami z okolic Jasła
slawek8422
Obyty
Obyty
Posty: 58
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 15:26

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: slawek8422 »

Brawo! Likwidacja tych szkół powinna już nastąpić 10 lat wcześniej. Klasy po 6-8 uczniów to najgorsze co może być dla tych dzieci.
T135
VIP
VIP
Posty: 1176
Rejestracja: 7 czerwca 2010, 17:33

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: T135 »

I bardzo dobrze! Wreszcie się ktoś za to zabrał bo to jest kpina, żeby istniały szkoły gdzie w klasach jest po 5-7 dzieci, znam sytuację z przed kilku lat gdzie w jednej z klas wczesnoszkolnych była trójka dzieci. Jest w gm. Tarnowiec Szkoła, w której w klasach 1-3 na każde dziecko przypada jeden nauczyciel, to jest chore. Wiadome, dla dyrekcji, nauczycieli to wspaniałe, bo lepiej sobie poradzić z 6-ką uczniów niż z 15-tką... ale niestety, to nie szkoła prywatna tylko publiczna. Pensję nauczycieli, utrzymanie budynków, to ogromne koszty, o wiele lepiej stworzyć np jedną - dwie wielkie placówki na terenie gminy, oraz zorganizować autobusy szkolne z opiekunami (w gm Tarnowiec już tak jest) i wtedy zaoszczędzi się mnóstwo pieniędzy. Trzymać szkołę tylko po to, żeby była to z ekonomicznego punktu widzenia bezsens i marnotrawienie pieniędzy. Wreszcie się ktoś za to zabrał!
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6311
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: Sun Tzu »

Trzymać szkołę tylko po to, żeby była to z ekonomicznego punktu widzenia bezsens i marnotrawienie pieniędzy.
Taaak... Z ekonomicznego punktu widzenia posiadanie dzieci jest kompletnym absurdem, bo dzieci generują wyłącznie koszty. Rozumiem, że jako forumowy ekonomista swoje dzieci już jutro oddasz do domu dziecka?
Awatar użytkownika
Charlie_P
VIP
VIP
Posty: 979
Rejestracja: 20 października 2009, 17:51
Lokalizacja: ziemia

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: Charlie_P »

Sun Tzu, chyba nie masz pojęcia o ekonomii. Właśnie, że dzieci jak najbardziej przynoszą dochód i duża ilość dzieci dochód generuje. Szkoły likwiduje się nie dlatego, że dzieci jest za dużo, lecz za mało. Mamy niż demograficzny. Kiedyś jak rodziny miały po 5-6 dzieci, to szkoły miały się świetnie, każda nawet najmniejsza wioska miała szkołę wypchaną po brzegi. Teraz, gdy ludzi nie stać na stworzenie rodziny, dzieci jest bardzo mało i utrzymywanie szkół, gdzie klasy liczą po kilkoro dzieci jest po prostu ładowaniem pieniędzy w błoto... niestety..
T135
VIP
VIP
Posty: 1176
Rejestracja: 7 czerwca 2010, 17:33

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: T135 »

Sun Tzu pisze:
Trzymać szkołę tylko po to, żeby była to z ekonomicznego punktu widzenia bezsens i marnotrawienie pieniędzy.
Taaak... Z ekonomicznego punktu widzenia posiadanie dzieci jest kompletnym absurdem, bo dzieci generują wyłącznie koszty. Rozumiem, że jako forumowy ekonomista swoje dzieci już jutro oddasz do domu dziecka?
Charlie_P mnie uprzedził w odpowiedzi :D Dokładnie! Jeżeli ludzie mieliby więcej dzieci to nie byłoby problemu z tym, żeby szkołę utrzymać, ponieważ szkoły od Państwa dostają daną kwotą na każdego ucznia, jeżeli uczniów jest w danej szkole np 200, to taka szkoła będzie miała dużo pieniędzy, starczy i na pensję dla nauczycieli i na wycieczki i utrzymanie budynku i materiały szkolne i szkoła będzie na plusie. Natomiast gdy szkoła będzie miała 30-40 uczniów, to nie dość, że ledwie wiąże koniec z końcem, to jeszcze gmina musi się zadłużać, aby taką szkołe jakoś przetrzymać. To się mija z celem. Lepiej zrobić jedną a porządną niż 5 byle jakich. Jeżeli chcecie szkoły... róbcie więcej dzieci :super:
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6311
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: Sun Tzu »

Taaaak... To może napiszesz, ile twoje dzieci przyniosły ci dochodu - będzie nam łatwiej rozmawiać o ekonomii...

p.s.

T135 - to co? Jutro oddajesz swoje dzieci do domu dziecka, ekonomisto?
T135
VIP
VIP
Posty: 1176
Rejestracja: 7 czerwca 2010, 17:33

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: T135 »

Ej o co Ci chodzi tak konkretnie bo nie rozumiem??? Napisałem, że z ekonomicznego punktu widzenie opłaca się zamknąć te szkoły, bo tak jest, jeżeli uważasz inaczej, podaj jakieś argumenty bo nie wiem jak do Ciebie dotrzeć. Nie mówimy tu o jednostce, że Ty masz jedno dziecko i jest Ci je ciężko wychować, tylko o tym jak ogół może zaoszczędzić na likwidacji szkół, które przynoszą ogromne, bezcelowe straty. Dlaczego miałbym oddać do domu dziecka bo nie rozumiem? Mieszkając w małej wiosce, jeżeli moje dziecko miałoby chodzić do szkoły, która w klasie mojego dziecka ma 5 uczniów, byłbym jak najbardziej ZA tym, żeby taką szkołę zlikwidować, a przenieść do dziecko do innej, lepszej, większej placówki. Wtedy szkoła oczywiście zapewnia dojazdy takiego dziecka do szkoły. Nie widzę problemu ?
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6311
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: Sun Tzu »

Chciałem ci domorosły ekonomisto uświadomić, że pleciesz bzdury pisząc, że podstawą liwidacji danej szkoły jest ekonomia. Przyjmując twój prosty, by nie powiedzieć: prostacki, sposób myślenia, należałoby zlikwidować wszystkie placówki kultury, bo przecież - mały ekonomisto - zysku one nie przynoszą. Należałoby zaprzestać dotowania jakiejkolwiek działalności sportowej, bo zysku też ona nie przynosi. A mnie w podstawówce uczono, że podstawą ekonomii jest minimum nakładu a maksimum zysku... Powinieneś też natychmiast oddać dzieci do domu dziecka, zastanowić się nad wyrzuceniem z domu żony (chyba, że zarabia więcej od ciebie) i nad swoimi rodzicami (warto policzyć, czy koszty ich utrzymania nie przekraczają ich dochodów), bo skoro kierujesz się ekonomią, to jest to racjonalny krok. Gdybyś miał jakąkolwiek wiedzę o edukacji, to byłbyś dumny z faktu, że twoje dziecko chodzi do klasy, gdzie jest 5 dzieci, bo to oznacza, że twoje dziecko ma indywidualne nauczanie, gdzie nauczyciel ma dla niego czas. I broniłbyś takiego rozwiązania. Ale ty po prostu nie masz o tym pojęcia. Ty po prostu pieprzysz bzdury...
Awatar użytkownika
Charlie_P
VIP
VIP
Posty: 979
Rejestracja: 20 października 2009, 17:51
Lokalizacja: ziemia

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: Charlie_P »

Sun, nie wiem jak mam Ci prościej wytłumaczyć, bo myślisz jednostkowo. Zrozum i nie stresuj się, bo takie są fakty - po prostu Jeżeli szkoła ma stosunek nauczycieli do uczniów 1:1, to jest nierentowna. Dlaczego w miejscowości X nauczyciel ma uczyć w klasie 5-tkę dzieci, a w miejscowości Y nauczyciel ma uczyć 25 dzieci, a zarabiać tyle samo? Samorząd tyle samo musi zapłacić i jednemu i drugiemu nauczycielowi. Więc lepiej chyba zlikwidować dwie szkoły w której są klasy po 6-10 uczniów i zrobić z tego jedną klasę w innej placówce liczącą 20 uczniów, wyjdzie o połowę taniej bo trzeba będzie zatrudnić o jednego nauczyciela mniej! Niech tak zrobi 100 szkół, i mamy 50 pensji mniej do płacenia, czyli ponad półtorej miliona złotych jest zaoszczędzone rocznie, a w ciągu 10 lat - 15 milionów, nie wliczam już ogromnych kosztów utrzymywania budynków szkolnych, prąd, ogrzewanie itd. - zadłużenie gminy Tarnowiec z tego co wiem to ponad 10 milionów... w ten sposób, jakiś mądry człowiek wreszcie wpadł na pomysł jak oddłużyć gminę. Wiadomo, że rodzice by chcieli żeby ich pociechy chodziły do 6-cio osobowych klas...tak jest koleżanko/kolego ale w szkołach prywatnych, nie jesteśmy na tyle bogatym krajem żeby w każdej małej wsi była szkoła z 6-cio osobowymi klasami. Dlatego likwiduje się małe szkoły, które pogrążają budżet samorządów.

Gdy już rodzice uprą się, żeby taką szkołę 'ratować' mogą założyć stowarzyszenie. Wiele takich w gm. Tarnowiec istnieje, choćby w Nowym Gliniku, Roztokach czy Wrocance - mają się świetnie. W pewnym przybliżeniu, przyjmijmy że obecnie w szkole stowarzyszeniowej do której uczęszcza 60 uczniów w sześciu oddziałach koszt kształcenia jednego ucznia wyniesie ok. 10 – 11 tys zł, podczas gdy w szkole prowadzonej w tym samym budynku, w procesie kształcenia nie odbiegającym poziomem od tego, który jest w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, koszt zmniejszy się o połowę. Dlaczego? A no dlatego, że nauczyciele zatrudnieni w szkołach stowarzyszeniowych spędzają przy tablicy 30 godzin, a nie 18, jak w szkołach prowadzonych przez JST. Nie zatrudnia się bezsensownie dodatkowego personelu, tylko nadaje się więcej pracy temu, który jest. Warto też dodać, że większa ilość godzin, czyli zamiast 18, to 30 nie jest bardziej męcząca, ponieważ szkoły stowarzyszeniowe mają zwykle mniej uczniów niż szkoły JST. Łatwiej stać przy tablicy nauczycielowi przez 30 godzin w tyg z klasą 6-cio osobową, niż nauczycielowi z JST, który ma co prawda 18h w tygodniu, ale klasę 20-osobową, to jest zasadnicza różnica. Likwidacja takich szkół, jest jak najabrdziej dobra, ja wiem, że ludzie są przyzwyczajeni... bo blisko do szkoły, bo tradycja tak itd. no ale niestety... takie mamy realia, nasze rządy nie są na tyle dobre, że każdy kto chce może sobie założyć 5-cio osobową rodzinę... wtedy ze szkołami nie byłoby problemu. Nie rozumiem Sun, co Ty z tym domem dziecka i wogóle? Nie rozumiesz chyba wogólę dlaczego takie szkoły się likwiduje, bo piszesz trochę bez sensu.
Awatar użytkownika
luc
VIP
VIP
Posty: 1019
Rejestracja: 8 sierpnia 2014, 18:11

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: luc »

T135 pisze:I bardzo dobrze! Wreszcie się ktoś za to zabrał bo to jest kpina, żeby istniały szkoły gdzie w klasach jest po 5-7 dzieci, znam sytuację z przed kilku lat gdzie w jednej z klas wczesnoszkolnych była trójka dzieci. Jest w gm. Tarnowiec Szkoła, w której w klasach 1-3 na każde dziecko przypada jeden nauczyciel, to jest chore. Wiadome, dla dyrekcji, nauczycieli to wspaniałe, bo lepiej sobie poradzić z 6-ką uczniów niż z 15-tką... ale niestety, to nie szkoła prywatna tylko publiczna. Pensję nauczycieli, utrzymanie budynków, to ogromne koszty, o wiele lepiej stworzyć np jedną - dwie wielkie placówki na terenie gminy, oraz zorganizować autobusy szkolne z opiekunami (w gm Tarnowiec już tak jest) i wtedy zaoszczędzi się mnóstwo pieniędzy. Trzymać szkołę tylko po to, żeby była to z ekonomicznego punktu widzenia bezsens i marnotrawienie pieniędzy. Wreszcie się ktoś za to zabrał!
Z jednej strony racja,z drugiej strony - dojazdy to też więcej niż ten koszt.To również marginalizacja takich miejscowości w których te dzieci nie będą chciały mieszkać (rodziny też) oraz problem z czasem w autobusie.Nie chciałbyś być na miejscu dzieciaka,który musi się tłuc w busie ponad godzinę w jedną stronę albo i więcej. Jeśli byłeś takim przypadkiem - zwracam honor,ale raczej nie przypuszczam by tak było.

Z punktu widzenia ekonomii to te małe wioski z nielicznymi ludźmi to jedna wielka strata.Ile kosztuje transport towarów do sklepów jak tam są sklepy, ile kosztuje sprzątanie dróg aby to wszystko było połączone z resztą kraju... Opuścić i zaorać/zalesić byłoby ekonomiczniej. Prywatnie to powiedziałbym,że na takim zad...u to lepiej byłoby najpierw zrobić redukcję wśród nauczycieli i bardziej postawić na indywidualną naukę ucznia.

Sunek czepiając się ekonomii i sporo racji nie ma - i trochę racji z innego punktu widzenia jak najbardziej ma. Bo jeśli słuszna jest likwidacja szkół w takich miejscowościach,to długofalowo czy słuszne jest również ich istnienie :?: Niby w Europie i na świecie tendencją jest urbanizacja,z drugiej strony wiadomo - Polska mocno specyficzną jest...
Charlie P pisze: Dlatego likwiduje się małe szkoły, które pogrążają budżet samorządów.
Inna sprawa,że te samorządy też bywają nadmiernie rozbudowane,ba - bardziej jak szkoły,a rzadziej są likwidowane :P
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2015, 21:14 przez luc, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Charlie_P
VIP
VIP
Posty: 979
Rejestracja: 20 października 2009, 17:51
Lokalizacja: ziemia

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: Charlie_P »

luc, na przykładzie gm. Tarnowiec nikt się nie musi nigdzie przeprowadzać, uważasz, że dziecko nie będzie chciało mieszkać w Umieszczu, bo nie będzie tam szkoły i będzie dojeżdżało bezpłatnym autobusem 3km? Nie wydaje mi się to prawdopodobne.. Po prostu dzieci z Umieszcza i Czeluśnicy, autobusem gminnym, w którym są dwie opiekunki, które odbiorą dziecko z pod domu, a potem pod dom je odwiozą. Za autobus nic się nie płaci, dziecko z Czeluśnicy czy Umieszcza przejedzie te 3-4 km, trwa to do 15 minut? Nie widzę w tym żadnego problemu, a koszty spadną OGROMNIE, te pieniądze będzie można o wiele lepiej wykorzystać. I jeszcze jedna ciekawostka, koszt ogrzewania choćby szkoły w Umieszczu, wystarczy na cały rok dowożenia autobusem dzieci z i do szkoły.. Nie jeżdżą 50km tylko kilka, są pod opieką, więc o czym my rozmawiamy.. Albo tak jak wspomniałem.. tworzyć stowarzyszenia.
Awatar użytkownika
luc
VIP
VIP
Posty: 1019
Rejestracja: 8 sierpnia 2014, 18:11

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: luc »

3-4 km to jeszcze nie tak źle.O rozkładzie szkół nie wiedziałem za dużo.Tu masz rację w takim razie. A Sunek twierdzi,że nie ma nic wspólnego z nauczycielami :?: :D
Charlie_P pisze:te pieniądze będzie można o wiele lepiej wykorzystać
W sumie w normalnym kraju by tak było,u nas jak znam życie pójdzie na podwyżki dla urzędników :cenzura:
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2015, 21:19 przez luc, łącznie zmieniany 1 raz.
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6311
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: Sun Tzu »

Charlie - napiszesz mi, ile twoje dzieci przyniosły ci dochodu? Bo siostra mówi, że Jej to przynoszą same wydatki. Ale ona nie jest ekonomistką...
Awatar użytkownika
Charlie_P
VIP
VIP
Posty: 979
Rejestracja: 20 października 2009, 17:51
Lokalizacja: ziemia

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: Charlie_P »

Nie no, nie dotrze.. i nadal żadnych kontrargumentów:) To niech Twoja siostra jak jest taka mądra, poda argumenty dlaczego warto utrzymywać taką szkołę i co zrobić, żeby to się opłacało, bo Ty chyba chodziłaś do jakieś kiepskiej szkoły bo czytanie ze zrozumieniem szwankuje, najprostsza ekonomia też.. przykre.. no ale dlatego warto poprawić edukację.

Ale odpowiem Ci, załóżmy że moje dziecko chodziło do szkoły jednostki samorządu terytorialnego, a teraz tą szkołę zlikwidowano, to oszczędności na moim dziecku to około 5-6 tys zł rocznie, poziom nauczania pozostaje bez zmian, nie raz jest o wiele lepszy. Przy większej ilości uczniów, to daje ogromną kwotę, za którą można wybudować np halę sportową, siłownie, basen, boisko do gry w piłkę czy świetlice, z której za darmo będzie mogło korzystać moje dziecko - takie są właśnie oszczędności ;)

luc, może masz rację, choć w gm. Tarnowiec myślę, że będzie inaczej choćby po tym jak Wójt obniżył sobie pensję do minimum, a resztę zdeklarować na stowarzyszeniowe szkoły... :)
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2015, 21:26 przez Charlie_P, łącznie zmieniany 2 razy.
yorker
VIP
VIP
Posty: 1103
Rejestracja: 14 sierpnia 2006, 14:43
Lokalizacja: Jasło

Re: Likwidacja szkół w Gminie Tarnowiec

Post autor: yorker »

Gonzo3 pisze:W Gminie Tarnowiec szykuje się likwidacja szkół, tym razem: Czeluśnica, Umieszcz i Łajsce.
http://www.tarnowiec.eu/index.php/aktua ... y-30012015
Bardzo dobra decyzja nowego wójta. Z tego co znam człowieka, to ufam, że stworzy on lepsze warunki dla Stowarzyszeń przejmujących "likwidowane" szkoły, niż jego poprzednik. Mimo problemów, przeciwności, niechęci władz poprzedniej kadencji, w gminie Tarnowiec powstało Stowarzyszenie Unia Szkół http://www.uniaszkol.strefa.pl/
Jestem jego członkiem-założycielem. Od lat obserwuje i pomagam jak mogę w funkcjonowaniu tego dzieła.
Stowarzyszenie to prowadzi 3 "zlikwidowane" kilka lat temu szkoły i z tego co wiem rodzice współpracują z nauczycielami w procesie nauczania. Zbudowali dobrze funkcjonującą wspólnotę.
Rodzice uczniów, nauczyciele zaaferowani nowymi "likwidacjami" powinni szukać inspiracji w "Unii Szkół" i nie bać się zmian. Z nowym wójtem będzie tylko lepiej.
ODPOWIEDZ