Armata z Placu Żwirki

Wydarzenia i komentarze z Jasła
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18364
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: dragoness »

Nie chwalimy Armii Czerwonej, bo wszyscy wiedzą jak było. Tu chodzi o pamiątkę z II Wojny, a nie gloryfikację komunizmu. Jakoś Słowacy nie mają z tym problemów. Wystarczy pojechać do Świdnika do muzeum.
Awatar użytkownika
czarny_lud
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2006, 18:31
Lokalizacja: Tel Awiw

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: czarny_lud »

Nie ma chyba żadnego problemu, żeby się spakować i przeprowadzić do Świdnika. Nawet parę km przed samym Świdnikiem, masze fajne miejscówki w których mógłbyś zamieszkać...

Narzekanie na to, że 'nawet gdzieś tam coś tam, a u nas nie' jest domeną ludzi małych i sfrustrowanych. Nie będę rozwijał swojej myśli bo pewnie i tak nie zatrybisz.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18364
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: dragoness »

czarny_lud pisze:Nie ma chyba żadnego problemu, żeby się spakować i przeprowadzić do Świdnika. Nawet parę km przed samym Świdnikiem, masze fajne miejscówki w których mógłbyś zamieszkać...

Narzekanie na to, że 'nawet gdzieś tam coś tam, a u nas nie' jest domeną ludzi małych i sfrustrowanych. Nie będę rozwijał swojej myśli bo pewnie i tak nie zatrybisz.
Twoja żałosna próba obrażenia mnie świadczy jedynie o prymitywiźmie, a błędne odczytanie nicka o braku znajomości języków obcych. Przykro mi, ale może obrazić mnie jedynie człowiek równy mi poziomem ;) Powinniśmy brać przykład z dobrych wzorców, a historię traktować jedynie jak historię.
kociamberek
VIP
VIP
Posty: 737
Rejestracja: 8 sierpnia 2010, 18:48

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: kociamberek »

[quote="michal85"]Kociamberku, przeczytaj swój post na spokojnie jeszcze raz. Mam nadzieję, że sam poprawisz te głupoty które w nim nawypisywałeś w swojej, bądź co bądź, krótkiej wypowiedzi. Punktowanie braków w elementarnym wykształceniu mógłbyś uznać za złośliwość,

głupotą z mojej strony i obrazą mojego intelektu było by wdawanie się w dalszą konwersację z takim niedorostkiem jak Ty. :piwo:
Awatar użytkownika
czarny_lud
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2006, 18:31
Lokalizacja: Tel Awiw

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: czarny_lud »

jeżeli w dzieciństwie nie czyta się książek, potem popełnia się takie błędy w pisowni, jak Ty w swoim poście :)

P.S naprawdę myślisz, że COKOLWIEK może być obrazą Twojego intelektu? (tak, masz rację, poddałem go pod wątpliwość)
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18364
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: dragoness »

Zaczęło się niewinnie od pytania, co się dzieje z haubicą z Placu Żwirki, a skończyło na wzajemnym obrażaniu jak zwykle, niestety. Podsumowując: Po pierwsze, haubica znajduje się w muzeum w Dukli. Po drugie, nie powinno się niszczyć pamiątek z poprzedniej epoki, choćby dlatego, że w ten sposób wymazuje się całą epokę, a przyszłe pokolenia muszą się o historii dowiedzieć, przynajmniej po to, aby nie popełniać tych samych błędów. To Piłsudski powiedział, że naród, który nie zna swojej przeszłości, nie zasługuje na to, aby mieć jakąkolwiek przyszłość.
laticord1
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 16 grudnia 2010, 20:01

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: laticord1 »

oj tak armata jak armata następny grat chcecie do jasła?? opanujcie się!
czarny2962
Guru
Guru
Posty: 179
Rejestracja: 23 kwietnia 2010, 16:35

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: czarny2962 »

do laticord1 to nie jest grat tylko pamiatka naszego regionu z czasu wojny upamietnia wyzwolenie Jasla i smierc tysiecy chlopakow, walczyli za nwyzwolenie spod niemieckich najezdzcow
laticord1
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 16 grudnia 2010, 20:01

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: laticord1 »

no to może zaprojektujesz kolejne rondo w jaśle z armatą na środku, to zobaczymy czy jaślanie będą za tym!! weź się ogarnij jest XXI wiek a nie XX czy XIX, zamiast armaty to postawcie jakąś laskę, którą nie raz żołnierzee... no wiecie co robili, rozrywka musiała być!!
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18364
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: dragoness »

laticord1 pisze:no to może zaprojektujesz kolejne rondo w jaśle z armatą na środku, to zobaczymy czy jaślanie będą za tym!! weź się ogarnij jest XXI wiek a nie XX czy XIX, zamiast armaty to postawcie jakąś laskę, którą nie raz żołnierzee... no wiecie co robili, rozrywka musiała być!!
Mówi się, że suma inteligencji na planecie Ziemia jest stała, tylko ludzi niestety przybywa...
Awatar użytkownika
xyz123
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 224
Rejestracja: 10 listopada 2010, 15:56

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: xyz123 »

laticord1 pisze:oj tak armata jak armata następny grat chcecie do jasła?? opanujcie się!
a niby dlaczego nie ?? co w tym złego ? armata jest pewnego rodzaju symbolem, który utkwił w pamięci wielu ludzi :]
Parasol
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 303
Rejestracja: 2 lutego 2007, 19:51
Lokalizacja: Jasło

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: Parasol »

Szkoda, że armaty już nie ma. Nie wiem komu przeszkadzała. Poza tym można ją obrócić w każdą stronę - w zależności od aktualnie prowadzonej polityki. Czołgi stoją nie tylko na Słowacji ale także w Polsce. Szkoda, że armata nasza komuś podpadła, a jeszcze bardziej szkoda, że ktoś temu uległ i ją z Jasła wywalił. Naprawdę była fajna!!!
Ktoś pisał, że jeden reżim został zastąpiony innym. Nie lubię komunizmu ani socjalizmu bo jest po prostu nierealny. Ale jeśli miałbym wybierać, zawsze wybrał okres po 1945 niż do 17 (lub chyba 16) stycznia 1945r.
Co do różnych ustrojów - dalej aktualny jest "Folwark zwierzęcy" Orwella. Nawoływanie do równości, dzielenia się z innymi i takie tam. Bardzo proszę szanownych forumowiczów o wskazanie kto w dzisiejszych czasach odgrywa rolę świń.
Na forum pojawiają się krytyki kierowane pod adresem konkretnych osób. Po co? Krytykując kogoś warto mieć na uwadze to, że samemu popełnia się jakieś błędy - nawet jak jest się wójtem, plebanem czy nauczycielem :zawstydzony: . Lepiej jest wymieniać poglądy - kto myśli, może przecież zmienić swoje lub przekonywać.
Jak patrzę na zdjęcia zamieszczone w temacie - żal, że armaty nie ma. Inna sprawa, nie ma armaty, to nie ma! Nie ma co liczyć na jej powrót na swoje stare miejsce, bo go nie ma.
Ktoś zadawał retoryczne pytania, dlaczego Jasło było tak późno wyzwolone. Nie jestem historykiem i wcześniej się nad tym nie zastanawiałem. Ale: po pierwsze - co było do wyzwolenia? Chyba około 36 domów niezburzonych przez Niemców.
A po drugie, trzecie itd. można wziąć pod uwagę to, że ze wzgórz dookoła Jasła można było łatwo prowadzić ostrzał artyleryjski sięgający bez problemu Krosna i dalej. Łatwe do obrony miejsce i dające duże możliwości (na przykładzie I Wojny Światowej). Trochu radzieckich samolotów musiało się natrudzić, żeby okupanta przepędzić! Dodam, że wiem z całą pewnością, że samoloty radzieckie atakowały w naszej okolicy z taką zaciekłością, że dochodziło do pomyłek i rozwalały w pył także własne dywizje pancerne - np. nieistniejąca już miejscowość Ciechań (lub Ciechania) niedaleko Krępnej. Pewnie ciągle można tam spotkać złom z radzieckich czołgów rozwalonych przez radzieckie samoloty.
Na razie tyle w tym temacie z moje strony.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18364
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: dragoness »

To pytanie o świnie z Orwella to takie więcej retoryczne chyba, bo wystarczy telewizor włączyć. Faktycznie sprowadzenie armaty z powrotem do Jasła nierealne, ale szkoda, że komuś aż tak przeszkadzała. Z tego co się orientuję, to front utknął na linii Sanu i dlatego to tak długo trwało, ale tak tylko słyszałam, fachowcem w tej dziedzinie nie jestem.
zorro2010
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 14 grudnia 2010, 21:45

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: zorro2010 »

Witam :) zadałem tylko pytanie czy może mi ktoś życzliwy odpowie na pytanie co się stało z Armatą z Placu Żwirki :) Wielkie dzięki za informacje które zostały napisane a przy okazji rozwinęła się bardzo ciekawa dyskusja :) :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
KF
Moderator
Moderator
Posty: 247
Rejestracja: 16 września 2007, 23:50
Lokalizacja: JASŁO

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: KF »

Fajny temat! Dziękuję tym, którzy wstawili kilka fotek "z epoki" ;)
Szczególnie te PKSy na placu przypomniały mi wiele fajnych chwil.

Szkoda, że wypowiedzi "młodych- gniewnych- cyników" - psują jakąś rzeczową dyskusję.
Pomniki nie tylko służą do gloryfikacji ludzi czy też zdarzeń historycznych.
Niektóre pozostawia się tam gdzie były by przestrzegać!
Na wszelki wypadek by historia nie zataczała koła.
Dotyczy to zarówno armaty jak i słynnych drzew ;)

W niektórych przypadkach refleksja przychodzi na czas, w innych, w szaleństwie zmian stara się je wyrzucić na śmietnik.

Tylko teraz trzeba "młodym" wszytko tłumaczyć - co było, gdzie było, poco to ustawili i dlaczego wyrzucili......

Jeszcze raz dzięki za zdjęcia wspominkowe.
ODPOWIEDZ