Historia XX wieku

Kultura w każdej formie, porozmawiaj o niej, pokaż swoje prace, zaproś na wydarzenie kulturalne
Awatar użytkownika
Emily
VIP
VIP
Posty: 804
Rejestracja: 20 listopada 2011, 10:00
Lokalizacja: Jasło

Historia XX wieku

Post autor: Emily »

Moglibyście polecić coś godnego uwagi?
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18309
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Historia XX wieku

Post autor: dragoness »

Może Wołoszański, ale on się koncentruje na II wojnie.
Awatar użytkownika
Emily
VIP
VIP
Posty: 804
Rejestracja: 20 listopada 2011, 10:00
Lokalizacja: Jasło

Re: Historia XX wieku

Post autor: Emily »

Właśnie chodzi mi o konkretne wydarzenia, np. I i II wojna światowa. Dziękuję.
Mieszko_1985
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 232
Rejestracja: 29 lutego 2012, 19:55

Re: Historia XX wieku

Post autor: Mieszko_1985 »

wolisz monografie z historii regionu czy dotyczące całego kraju? ma wyjść, ale jeszcze nie wiem kiedy książka o pierwszej wojnie światowej w naszym regionie - autorzy Olejko i Mroczkowski, jak mi kumpel powiedział, będą informacje o cesarsko-królewskim lotnisku w jaśle.
z okresu II wojny światowej w naszym regionie to do polecenia są książki: ppłk j. modrzejewskiego - "akowcy na podkarpaciu" i "od armii krajowej do wojny domowej"; bardzo dobra mimo wpływu cenzury, która wpłynęła na błędy merytoryczne monografia - m. wieliczko "jasielskie w latach drugiej wojny światowej"; ł. grzywacz-świtalski "z walk na podkarpaciu"; r. dalecki "armia karpaty w wojnie 1939 roku"; k. kaczmarski "podziemie narodowe na rzeszowszczyźnie"; działalność batalionów chłopskich i o oddziale żołnierzy wyklętych - w. syrek "przeciw brunatnemu i czerwonemu zniewoleniu. józef cieśla topór"; również coś o żołnierzach wyklętych z naszego województwa, którzy byli wieszani min. na stadionie stali sanok - w. basak "rzecz o majorze antonim żubrydzie"; dużo historii z życia mieszkańców można się dowiedzieć czytając księgi pamiątkowe I LO, poza tym taką chyba najbardziej podstawową książką historyczną o powiecie jasielskim są "studia z dziejów jasła i powatu jasielskiego" pod red. j. garbacika. książek mogę podać więcej, te mi na samym początku przyszły na myśl i jeszcze bardzo dobra książka, ale już o historii całej Polski - w. roszkowski, "najnowsza historia Polski" - tam znajdziesz dużo o I i II w.św. i jeszcze warto przeglądnąć książki normana daviesa
są to dość podstawowe książki z historii jasła czy regionu (regionu w mniejszym lub większym znaczeniu), wystarczy sięgnąć tylko do tych książek a w nich bibliografia pozwoli wybrać następne ciekawe pozycje.
co do wołoszańskiego to szczerze nie polecam, jego teorie czy wnioski są za bardzo naciągane i masa w nich sprzeczności oraz wyolbrzymiania mało znaczących zdarzeń. w sumie nie czytałem jego książek, ale po audycjach i programie "sensacje xx wieku" mam takie zdanie. widać, że nie jest historykiem z wykształcenia, po prostu publicysta, popularyzator historii. w dwóch różnych programach, ale na jeden temat potrafi jedną sytuację zinterpretować w dwa przeciwne sobie sposoby, aby osiągnąć odpowiedni efekt napięcia.
Awatar użytkownika
Emily
VIP
VIP
Posty: 804
Rejestracja: 20 listopada 2011, 10:00
Lokalizacja: Jasło

Re: Historia XX wieku

Post autor: Emily »

Mieszko_1985 pisze:wolisz monografie z historii regionu czy dotyczące całego kraju? ma wyjść, ale jeszcze nie wiem kiedy książka o pierwszej wojnie światowej w naszym regionie - autorzy Olejko i Mroczkowski, jak mi kumpel powiedział, będą informacje o cesarsko-królewskim lotnisku w jaśle.
z okresu II wojny światowej w naszym regionie to do polecenia są książki: ppłk j. modrzejewskiego - "akowcy na podkarpaciu" i "od armii krajowej do wojny domowej"; bardzo dobra mimo wpływu cenzury, która wpłynęła na błędy merytoryczne monografia - m. wieliczko "jasielskie w latach drugiej wojny światowej"; ł. grzywacz-świtalski "z walk na podkarpaciu"; r. dalecki "armia karpaty w wojnie 1939 roku"; k. kaczmarski "podziemie narodowe na rzeszowszczyźnie"; działalność batalionów chłopskich i o oddziale żołnierzy wyklętych - w. syrek "przeciw brunatnemu i czerwonemu zniewoleniu. józef cieśla topór"; również coś o żołnierzach wyklętych z naszego województwa, którzy byli wieszani min. na stadionie stali sanok - w. basak "rzecz o majorze antonim żubrydzie"; dużo historii z życia mieszkańców można się dowiedzieć czytając księgi pamiątkowe I LO, poza tym taką chyba najbardziej podstawową książką historyczną o powiecie jasielskim są "studia z dziejów jasła i powatu jasielskiego" pod red. j. garbacika. książek mogę podać więcej, te mi na samym początku przyszły na myśl i jeszcze bardzo dobra książka, ale już o historii całej Polski - w. roszkowski, "najnowsza historia Polski" - tam znajdziesz dużo o I i II w.św. i jeszcze warto przeglądnąć książki normana daviesa
są to dość podstawowe książki z historii jasła czy regionu (regionu w mniejszym lub większym znaczeniu), wystarczy sięgnąć tylko do tych książek a w nich bibliografia pozwoli wybrać następne ciekawe pozycje.
co do wołoszańskiego to szczerze nie polecam, jego teorie czy wnioski są za bardzo naciągane i masa w nich sprzeczności oraz wyolbrzymiania mało znaczących zdarzeń. w sumie nie czytałem jego książek, ale po audycjach i programie "sensacje xx wieku" mam takie zdanie. widać, że nie jest historykiem z wykształcenia, po prostu publicysta, popularyzator historii. w dwóch różnych programach, ale na jeden temat potrafi jedną sytuację zinterpretować w dwa przeciwne sobie sposoby, aby osiągnąć odpowiedni efekt napięcia.
Szczerze powiedziawszy, chodziło mi o nasz naród ogólnie. Chociaż w dzieje jasielskie również się wczytywałam, właśnie m.in poprzez książki J.Garbacika. I pewną część, co podałeś, to znam.
Co do Wołoszańskiego, nie wiem, jakim on człowiekiem, aczkolwiek rzeczywiście nie jest historykiem i nie powinien się wypowiadać w takiej mierze.
Mnie interesują książki, biografie z II Wojny Światowej. Zawsze się wczytywałam to. W historie ludzi pod okupacją. Ale wolałabym zajrzeć w coś innego. Jasienicę czytałam, ale to nie ta epoka. Wolę historię najnowszą, na niej się skupić. Niestety reforma ucina to w szkołach.
Jakby ktoś chciał, polecam książkę Aleksandra Topolskiego - "Biez wodki"
menua
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 65
Rejestracja: 24 marca 2015, 20:34

Re: Historia XX wieku

Post autor: menua »

Norman Davies dużo wydał książek na temat historii XX wieku, poszukaj w google:)
Awatar użytkownika
Emily
VIP
VIP
Posty: 804
Rejestracja: 20 listopada 2011, 10:00
Lokalizacja: Jasło

Re: Historia XX wieku

Post autor: Emily »

Davies jest zbyt słynny, aby go nie przeczytać.
kubik11
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2015, 22:51

Re: Historia XX wieku

Post autor: kubik11 »

Historia powszechna. Wiek XX, autorzy Jakub Tyszkiewicz, Edward Czapiewski

Książka prezentuje dzieje lat 1914-1989. Ukazuje przemiany gospodarcze, społeczne, kulturalne i religijne wszystkich zakątków świata. Omawia też główne zagadnienia cywilizacyjne XX wieku.
Gracjan007
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 6 sierpnia 2015, 09:44

Re: Historia XX wieku

Post autor: Gracjan007 »

kubik11 pisze:Historia powszechna. Wiek XX, autorzy Jakub Tyszkiewicz, Edward Czapiewski

Książka prezentuje dzieje lat 1914-1989. Ukazuje przemiany gospodarcze, społeczne, kulturalne i religijne wszystkich zakątków świata. Omawia też główne zagadnienia cywilizacyjne XX wieku.
Czytałem, polecam ! :D
Ann90
Debiutant
Debiutant
Posty: 5
Rejestracja: 9 stycznia 2021, 15:50

Re: Historia XX wieku

Post autor: Ann90 »

Książki Roszkowskiego albo Czubińskiego:)
ODPOWIEDZ