Strona 1 z 1

Lekarze będą wybierać, kogo ratować. Jedno z kryteriów: Wartość społeczna

: 22 marca 2020, 15:44
autor: Włos
Wobec skali kryzysu epidemiologicznego w Hiszpanii lekarze będą musieli wybierać, kogo kierować na oddziały intensywnej terapii, a kogo nie. Kryteria to m.in. szansa na przeżycie pacjenta, oczekiwana długość życia oraz „wartość społeczna” osoby.

REKLAMA
Zdj. ilustracyjne /PAP/EPA/ANDREU DALMAU /
Zdj. ilustracyjne/PAP/EPA/ANDREU DALMAU /
Przyjęcie pacjenta mającego większe szanse na przeżycie może oznaczać odrzucenie innego, nawet jeżeli ten inny pacjent przyjechał do szpitala jako pierwszy - stwierdza dokument rekomendacyjny, opracowany przez hiszpańskie organizacje lekarzy medycyny ratunkowej i internistycznej.

Według lekarzy znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z pandemią ograniczenia w dostępie do sprzętu medycznego zmuszają do zastosowania kryterium bazowanego na "maksymalizacji dobra wspólnego". Wobec pacjentów w stanie krytycznym, z dodatkowymi innymi patologiami, powinno ratować się tego, który odniesie większe korzyści z terapii - głosi dokument, do którego miał dostęp dziennik "El Mundo".

Gazeta zauważa, że to oznacza odrzucenie pacjentów, u których korzyść z intensywnej terapii będzie minimalna, a perspektywa życia nie przekroczy dwóch lat. Takim pacjentom należy zaproponować "alternatywne rozwiązania".

Zgodnie z instrukcją, priorytet powinny mieć osoby najlepiej rokujące, zgodnie ze wskaźnikiem QALY, wyrażającym długość życia skorygowaną o jego jakość. Nie chodzi tylko o przeżycie, ale także o to, w jakich warunkach będzie żył pacjent - czytamy.

W dokumencie podkreśla się, że wiek chorego nie może być jedynym elementem oceny stanu zdrowia, a pacjentów należy diagnozować "globalnie". To oznacza, że należy wziąć pod uwagę osoby, które są od pacjenta zależne, maksymalizując korzyści dla jak największej liczby osób, a nawet brać pod uwagę "wartość społeczną ratowanych osób".

Lekarze odwołują się w dokumencie do "sytuacji wyjątkowej, która usprawiedliwia przedstawione propozycje".

Dokument rekomendacyjny w sprawie Covid-19 został opracowany przez Grupę Roboczą Bioetyki Hiszpańskiego Stowarzyszenia Medycyny Ratunkowej (Semicyuc) razem z Hiszpańskim Stowarzyszeniem Medycyny Internistycznej (SEMI).



Czytaj więcej na https://RMF24.pl/raporty/raport-koronaw ... ign=chrome

Re: Lekarze będą wybierać, kogo ratować. Jedno z kryteriów: Wartość społeczna

: 22 marca 2020, 15:51
autor: Mosznicki
Ten problem i tak dotknąłby nas wczesniej czy później. Systemy będą niewydolne - utrzymywanie na siłę przy "życiu", bo pozwala na to postęp... To nas oczywiście oburza, ale nie oburza nas, gdy pozwalamy ludziom tonąc u brzegu.

Re: Lekarze będą wybierać, kogo ratować. Jedno z kryteriów: Wartość społeczna

: 22 marca 2020, 17:05
autor: Jozin.1
Spartanie stosowali ten model na długo zanim stało się to modne....

Re: Lekarze będą wybierać, kogo ratować. Jedno z kryteriów: Wartość społeczna

: 23 marca 2020, 12:07
autor: Mosznicki
Tylko technika ewoluowała...

Re: Lekarze będą wybierać, kogo ratować. Jedno z kryteriów: Wartość społeczna

: 1 kwietnia 2020, 01:05
autor: Ania23
Starsza osoba nie pracuje, czyli nie odprowadza podatków, więc po co ją leczyć. A jak przeżyje jeszcze trzeba jej emeryturę wypłacać... Przykre ;(

Re: Lekarze będą wybierać, kogo ratować. Jedno z kryteriów: Wartość społeczna

: 5 kwietnia 2020, 11:39
autor: parsi
Przypominam, że emerytury są opodatkowane. Nie wspominając, że każdy emeryt płaci podatki kupując w sklepie (VAT, akcyza), mając dom (podatek od nieruchomości), a w niektórych miastach również podatek od psa, opłatę targową, podatek od darowizn itd. Ale co się dziwić, wiedza niektórych o podatkach jest daremna!!