Polskie kryminały

Dział służy do zamieszczania opinii i ocen restauracji, pizzerii, pubów, lekarzy, fryzjerów, mechaników...
jajaślanin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 324
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 17:55

Polskie kryminały

Post autor: jajaślanin »

Ostatnio zauważam dużą popularność książek Remigiusza Mroza ( staram się być na bieżąco ale tempo wydawania jego książek jest porażające ) i w związku z tym mam pytanie : czy to numer jeden wśród polskich autorów kryminałów czy może to miano należy się innemu twórcy ? Ja osobiście wyżej cenię cykl o komisarzu Maciejewskich Marcina Wrońskiego oraz książki Marka Krajewskiego , choć ostatnio stał się zbyt schematyczny . Ciekawy był także cykl Zygmunta Miłoszewskiego o prokuratorze Szackim , a niedawno bardzo spodobała mi się książka Piotra Liany , pochodzącego z Podkarpacia młodego autora , zatytułowana "Persona Non Grata" . Czy jest jeszcze coś ciekawego w polskiej literaturze kryminalistycznej ? Dawno nie czytałem tego gatunku , ale doskonale pamiętam zeszyty z serii "Ewa wzywa 07" , na które czekałem z niecierpliwością - czy warto sięgnąć po tego typu literaturę ? Aha - Katarzyna Bonda odpada - zdecydowanie nie mój klimat ...
amatorski
Ekspert
Ekspert
Posty: 81
Rejestracja: 30 maja 2013, 11:08

Re: Polskie kryminały

Post autor: amatorski »

Miłośnik serii "Ewa chce spać" powinien poznać cykl "Milicjanci z Poznania". Dotychczas ukazało się 8 powieści, których akcja rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku.
Ryszard Ćwirlej ma niezłe pióro, dobrze orientuje się w realiach epoki i co najważniejsze udało mu się stworzyć grono dających się lubić postaci.
jajaślanin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 324
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 17:55

Re: Polskie kryminały

Post autor: jajaślanin »

Znam tylko film "Ewa chce spać" , ale o żadnej serii pod tym tytułem nie słyszałem ... Znawcą której epoki jest Ćwirlej bo nie wynika wiele z Twojej podpowiedzi , ale dzięki za nazwisko - resztę sobie znajdę , skoro jesteś tak oszczędny w słowach :super: :super:
lato
VIP
VIP
Posty: 2535
Rejestracja: 11 lipca 2006, 09:44
Lokalizacja: JASŁO

Re: Polskie kryminały

Post autor: lato »

jajaślanin pisze:Ostatnio zauważam dużą popularność książek Remigiusza Mroza ( staram się być na bieżąco ale tempo wydawania jego książek jest porażające ) i w związku z tym mam pytanie : czy to numer jeden wśród polskich autorów kryminałów czy może to miano należy się innemu twórcy ? Ja osobiście wyżej cenię cykl o komisarzu Maciejewskich Marcina Wrońskiego oraz książki Marka Krajewskiego , choć ostatnio stał się zbyt schematyczny . Ciekawy był także cykl Zygmunta Miłoszewskiego o prokuratorze Szackim , a niedawno bardzo spodobała mi się książka Piotra Liany , pochodzącego z Podkarpacia młodego autora , zatytułowana "Persona Non Grata" . Czy jest jeszcze coś ciekawego w polskiej literaturze kryminalistycznej ? Dawno nie czytałem tego gatunku , ale doskonale pamiętam zeszyty z serii "Ewa wzywa 07" , na które czekałem z niecierpliwością - czy warto sięgnąć po tego typu literaturę ? Aha - Katarzyna Bonda odpada - zdecydowanie nie mój klimat ...
Te komiksy Ewa wzywa 07 były przed Żbikiem ? nie wiedziałem o takiej serii. Co do kryminałów to faktycznie Krajewski bez ,,Areny Szczurów,, i obu nowych ,, Mock'' bo moim zdaniem słabe. Obecnie jestem w kolejce po ,, Czarne narcyze'' Katarzyny Puzynskiej bo wciągnął mnie jej cykl o Lipowie i komisarzu Podgórskim.
jajaślanin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 324
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 17:55

Re: Polskie kryminały

Post autor: jajaślanin »

jajaślanin pisze:Te komiksy Ewa wzywa 07 były przed Żbikiem ? nie wiedziałem o takiej serii.
To nie był komiks tylko broszura ( książka to za dużo powiedziane ) z taka niebieską okładką . Ja czytałem je w latach 80 , ale ukazywały się wcześniej . Komiksy z kapitanem Żbikiem czytałem również w tym samym czasie więc to chyba ten sam okres ... Myślę że można to znaleźć w zasobach internetu . Jako ciekawostkę napiszę , że główny bohater serialu Belle Epoque nosi takie samo nazwisko jak jeden z autorów serii Ewa wzywa 07 : Edigey ...

Moim zdaniem Krajewski powinien zakończyć serię z Mockiem , te nowe pozycje są takie bezpłciowe i niewiele wnoszą do obrazu Mocka , za to zbyt szybko zakończyła się historia Łyssego - jego postać była dla mnie ciekawsza niż Eberhard , ale to moja opinia .

Jak pisałem , nie "podeszła" mi Bonda i inne kryminały kobiet na razie sobie odpuszczam - broń Boże nic do kobiet nie mam , ale książki kryminalne wole autorstwa mężczyzn ...
amatorski
Ekspert
Ekspert
Posty: 81
Rejestracja: 30 maja 2013, 11:08

Re: Polskie kryminały

Post autor: amatorski »

jajaślanin pisze:Znam tylko film "Ewa chce spać" , ale o żadnej serii pod tym tytułem nie słyszałem ...
Powinno być "Ewa wzywa 07". Nie wiem, dlaczego napisałem "Ewa chce spać".

No i chodziło mi o to, że Ćwirlej dobrze orientuje się w realiach lat 80.
jajaślanin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 324
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 17:55

Re: Polskie kryminały

Post autor: jajaślanin »

Liczyłem , że pewna forma dyskusji jednak się pojawi , ale chyba się przeliczyłem ... nie to forum , niestety .
A może taka kwestia : czy książka Mariusza Zielke "Dla niej wszystko" to faktycznie rarytas internetowy i heroizm bohatera czy tylko forma rewelacyjnego pijaru ???
jajaślanin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 324
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 17:55

Re: Polskie kryminały

Post autor: jajaślanin »

Czy ktoś czytał 'Żmijowisko" ? Jest faktycznie warte sfilmowania? Warte przeczytania?
anita.dampc93
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 27 grudnia 2019, 11:37

Re: Polskie kryminały

Post autor: anita.dampc93 »

Nie czytałam, ale podobno Bonda pisze dobre kryminały
fotoografik
Debiutant
Debiutant
Posty: 6
Rejestracja: 13 listopada 2019, 09:06

Re: Polskie kryminały

Post autor: fotoografik »

Kryminały Bondy bardzo dobrze się czyta, chociaż teraz największą popularnością cieszą się skandynawski autorzy.
ela.zmuda123
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 20 stycznia 2020, 17:15

Re: Polskie kryminały

Post autor: ela.zmuda123 »

bardzo polecam Bondę
ODPOWIEDZ