spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Szukasz jakiejś konkretnej informacji, usługi, przedmiotu itp? Ale nie wiesz gdzie można coś takiego uzyskać?
Awatar użytkownika
madellina
Guru
Guru
Posty: 128
Rejestracja: 20 grudnia 2011, 16:27

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: madellina »

Moja spowiedź przedślubna odbyła się w kościele Franciszkanów. Spowiadał nas zakonnik całkiem normalnie i bez jakiś dziwnych pytań.
A to, że różni są księża przy konfesjonale to nieraz się przekonałam jak wielu z Was. Grunt to nie zrażać się i iść dalej, nie dając sobie wejść na głowę :super:
Ktoś kto wierzy naprawdę, nie zniechęci się księdzem, któremu pomyliło się powołanie do życia w habicie.
POzdrawiam mocnych w wierze!
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: avicularia »

dragoness pisze:Tak jak się zachowałam, gdy bez powodu ksiądz nie chciał mi ochrzcić dziecka, potraktowałam jak urzędnika, który ma wykonywać wolę szefa :D Ale nie wrzucam wszystkich do jednego wora, nie obrażam się, nie cierpię na bezsenność, skutkującą apostazją i nie staram się ominąć przepisów, bo dura lex sed lex i jak się ktoś zdecydował na katolicyzm, powinien przestrzegać jego zasad, a nie, droga wolna
Cytowane przez Ciebie dura lex sed lex ( twarde prawo lecz prawo) nie oznacza ,że każde prawo należy przestrzegać, tylko ,że zawsze lepsze jest prawo niż bezprawie. Wegług Ciebie Pani Nauczycielko, każdy ma posłusznie stać ( siedzieć, klęczeć) i wykonywać polecenia , nie dyskutować, nie marudzić i nie mieć własnego zdania, a jak nie to won! z kościoła, szkoły itp.? Widzisz, mądry nauczyciel/ wychowawca/ kapłan pozwala swoim uczniom błądzić, naucza, ale nie poucza, z uczniem / wiernym relacje buduje na zasadzie podmiotowości ( a nie przedmiotowości jak to jest w niektórych szkołach i kosciołach)
Jak się kapłan za przeproszeniem wydrze na bidnego grzesznika, to ten grzesznik drugi do konfesjonału nie przyjdzie. Bo on wie,ze zgrzeszył skoro się spowiada. Kapłan ma pomóc w kształtowaniu postawy religijnej , w dążeniu , jak to się ładnie mówi, do świętości a nie w zaniechaniu grzeszenia. Przecież następnym razem przy konfesjonale i tak wyznajemy te same grzechy, które popełniliśmy zazwyczaj w tej samej kolejności. :)
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18441
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: dragoness »

Cytowane przez Ciebie dura lex sed lex ( twarde prawo lecz prawo) nie oznacza ,że każde prawo należy przestrzegać,
o tak, typowo po polsku :rotfl: Czytaj moje posty ze zrozumieniem, bo naprawdę, uczniom nie muszę tyle razy tłumaczyć. Typowa postawa, zjeść ciastko i mieć ciastko. Ten przepis jest be, to go sobie ominę. :hyhy: A ta sentencja oznacza, że prawo należy przestrzegać, jakkolwiek uciążliwe by nie było. Zainteresowanym polecam wykładnię prawa rzymskiego, z którego pochodzi.
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: avicularia »

dragoness pisze:
Cytowane przez Ciebie dura lex sed lex ( twarde prawo lecz prawo) nie oznacza ,że każde prawo należy przestrzegać,
o tak, typowo po polsku :rotfl: Czytaj moje posty ze zrozumieniem, bo naprawdę, uczniom nie muszę tyle razy tłumaczyć. Typowa postawa, zjeść ciastko i mieć ciastko. Ten przepis jest be, to go sobie ominę. :hyhy: A ta sentencja oznacza, że prawo należy przestrzegać, jakkolwiek uciążliwe by nie było. Zainteresowanym polecam wykładnię prawa rzymskiego, z którego pochodzi.
Typowy polski nauczyciel, zawsze ma rację nawet jak nie ma racji :) A w dodatku złosliwości i nieuzasadnione poczucie wyższosci.

No cóż , mnie na Papieskiej Akademii Teologicznej, na przedmiocie zwanym filozofia religii ( już nie wspomnę o prawie kanonicznym) uczulano ( mięczy innymi)właśnie na takie rozumienie sentencji dura lex sed lex . I jak widzę ksiądz profesor miał rację, polscy nauczyciele są niedouczeni :) Ale cóż począć jak wszędzie ,,koledże "nauk wszelakich kształą jak ksztalcić.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18441
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: dragoness »

avicularia pisze:
dragoness pisze:
Cytowane przez Ciebie dura lex sed lex ( twarde prawo lecz prawo) nie oznacza ,że każde prawo należy przestrzegać,
o tak, typowo po polsku :rotfl: Czytaj moje posty ze zrozumieniem, bo naprawdę, uczniom nie muszę tyle razy tłumaczyć. Typowa postawa, zjeść ciastko i mieć ciastko. Ten przepis jest be, to go sobie ominę. :hyhy: A ta sentencja oznacza, że prawo należy przestrzegać, jakkolwiek uciążliwe by nie było. Zainteresowanym polecam wykładnię prawa rzymskiego, z którego pochodzi.
Typowy polski nauczyciel, zawsze ma rację nawet jak nie ma racji :) A w dodatku złosliwości i nieuzasadnione poczucie wyższosci.

No cóż , mnie na Papieskiej Akademii Teologicznej, na przedmiocie zwanym filozofia religii ( już nie wspomnę o prawie kanonicznym) uczulano ( mięczy innymi)właśnie na takie rozumienie sentencji dura lex sed lex . I jak widzę ksiądz profesor miał rację, polscy nauczyciele są niedouczeni :) Ale cóż począć jak wszędzie ,,koledże "nauk wszelakich kształą jak ksztalcić.
Faktycznie, cóż tam UJ w porównaniu z Papieską Akademią Teologiczną. A żeby była jasność, co do wykładni: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dura_lex,_sed_lex i jakby ktoś chciał zarzucić coś Kopalińskiemu http://www.prawopolskie-kancelaria.eu/p ... remie.html , albo
DURA LEX SED LEX (a pierwotnie właściwie: DURUM EST, SED ITA LEX SCRIPTA EST)

surowe prawo, ale prawo (a pierwotnie właściwie: surowo, ale tak została napisana ustawa)
, źródło http://docs7.chomikuj.pl/1002254302,PL, ... -PRAWA.doc Mam nadzieję, że to wystarczy.
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: avicularia »

dragoness pisze:Faktycznie, cóż tam UJ w porównaniu z Papieską Akademią Teologiczną.
Masz rację , jeżeli dyskutujesz na tematy o naturze teologicznej to UJ Ci raczej wiedzy nie dostarczył. :] Z wikipedii też korzystac umiem :] Ale jak widzisz droga Pani Nauczycielko, ten temat nie dotyczy tego, czy skończyłaś UJ ( mam nadzieję ,że nie chodzi o Uniwersytet Jasielski :] ) i jakże wielce z tego powodu mądra jesteś ,tylko mówimy o sposobie traktowania penitenta przy konfesjonale - a w tej kwestii zdecydowanie moje kompetencje sięgają dalej. Jednakowoż to nie daje ani Tobie a ani mnie traktowania innych dysputantów ( mniej uczonych w piśmie) z góry ,a tak niestety - droga Pani Nauczycielko - traktujesz forumowiczów.
Dziękuję za uwagę
Dobranoc
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18441
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: dragoness »

avicularia pisze:
dragoness pisze:Faktycznie, cóż tam UJ w porównaniu z Papieską Akademią Teologiczną.
Masz rację , jeżeli dyskutujesz na tematy o naturze teologicznej to UJ Ci raczej wiedzy nie dostarczył. :] Z wikipedii też korzystac umiem :] Ale jak widzisz droga Pani Nauczycielko, ten temat nie dotyczy tego, czy skończyłaś UJ ( mam nadzieję ,że nie chodzi o Uniwersytet Jasielski :] ) i jakże wielce z tego powodu mądra jesteś ,tylko mówimy o sposobie traktowania penitenta przy konfesjonale - a w tej kwestii zdecydowanie moje kompetencje sięgają dalej. Jednakowoż to nie daje ani Tobie a ani mnie traktowania innych dysputantów ( mniej uczonych w piśmie) z góry ,a tak niestety - droga Pani Nauczycielko - traktujesz forumowiczów.
Dziękuję za uwagę
Dobranoc
A co wspólnego prawo rzymskie, bo tego dotyczą twoje i moje ostatnie posty, ma z teologią? A co do traktowania przy konfesjonale, czy gdzie indziej, mamy prawo zareagować i to ostro, na niewłaściwe traktowanie, ale nie może to polegać na "robieniu" spowiedzi po najmniejszej linii oporu, bo to mija się z celem, jak to zapewne wie absolwent jakże szacownej uczelni teologicznej, który jednakowoż musiał mieć traumatyczne przeżycia na niższych szczeblach edukacji, sądząc z merytoryki wypowiedzi. A mamy w Jaśle uniwersytet? Bo zakładam, że uczony w piśmie znawca teologi zgodnie z chrześcijańskim podejściem do bliźniego nie próbuje mnie tu nieudolnie obrażać. A nawet jeśli, to proszę się nie wysilać. :hyhy:
The Nun

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: The Nun »

A mnie wykładowcy zawsze powtarzali, żeby nie czerpać swojej wiedzy z Wikipedii tylko sięgnąć bo bardziej wartościowe źródła.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18441
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: dragoness »

The Nun pisze:A mnie wykładowcy zawsze powtarzali, żeby nie czerpać swojej wiedzy z Wikipedii tylko sięgnąć bo bardziej wartościowe źródła.
Toteż podałam również inne, ale cóż, skoro Wikipedia to coś, co wszyscy znają i do reszty już się nie odnoszą. W Wikipedii źródłem był Kopaliński, ale co on tam wie... http://www.slownik-online.pl/kopalinski ... 22F4CB.php jest też wykładnia, która z pewnością zadowoli niektórych forumowiczów ;) http://wojciechsadurski.salon24.pl/2613 ... l-trybunal , ale tu niebezpiecznie zbliżymy się do Orwella, który, jako absolwentowi filologii angielskiej jest mi znany.
scand
Guru
Guru
Posty: 193
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 22:04

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: scand »

Żenadą jesteś dragoness o tak przerośniętym ego, że z powodzeniem kilka osób można by obdzielić :/ offtopujesz na maxa, wymądrzasz się zgrywając belfra pełną gębą co moją wewnętrzną alergie wzbudza. :/

Do tematu powracając do podzielę się z Wami spowiedzią, którą w dalszym ciągu uważam "zrobiłem"..

lekko postawiony do pionu opiniami niektórych forumowiczów, myślę sobie..wow religijne społeczeństwo linczuje mnie na forum i pastwi się nad moja personą, z krucjatycznym duchem pobudza mnie do autorefleksji i nawołuję do zmiany podejścia do instytucji kościoła i przyjęcia postawy skruszonego chrześcijanina...


:cenzura: ...jedna wielka porażka..wpadam, z rachunkiem sumienia, postanowieniem szczerej prawdziwej spowiedzi przedślubnej..zaczynam się spowiadać i ledwo grzechy powiedziałem a xiądz już ze swoim textem.." Bóg miłosierny odpuszcza Ci grzechy, za pokutę..idź w pokoju, podpisać? "
-ja w szoku..aaa yhy..tak poproszę.. i koniec :oczami:


nie wymaga komentarza..zostałem załatwiony jak przy kasie w supermarkecie i tyle w temacie..


jakby ktoś miał zagwostkę polecam mały kościółek.. bez spinki w 30 sekund xiądz naprawi Waszą religijność :dobani:
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18441
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: dragoness »

scand pisze:Żenadą jesteś dragoness o tak przerośniętym ego, że z powodzeniem kilka osób można by obdzielić :/ offtopujesz na maxa, wymądrzasz się zgrywając belfra pełną gębą co moją wewnętrzną alergie wzbudza. :/

Do tematu powracając do podzielę się z Wami spowiedzią, którą w dalszym ciągu uważam "zrobiłem"..

lekko postawiony do pionu opiniami niektórych forumowiczów, myślę sobie..wow religijne społeczeństwo linczuje mnie na forum i pastwi się nad moja personą, z krucjatycznym duchem pobudza mnie do autorefleksji i nawołuję do zmiany podejścia do instytucji kościoła i przyjęcia postawy skruszonego chrześcijanina...


:cenzura: ...jedna wielka porażka..wpadam, z rachunkiem sumienia, postanowieniem szczerej prawdziwej spowiedzi przedślubnej..zaczynam się spowiadać i ledwo grzechy powiedziałem a xiądz już ze swoim textem.." Bóg miłosierny odpuszcza Ci grzechy, za pokutę..idź w pokoju, podpisać? "
-ja w szoku..aaa yhy..tak poproszę.. i koniec :oczami:


nie wymaga komentarza..zostałem załatwiony jak przy kasie w supermarkecie i tyle w temacie..


jakby ktoś miał zagwostkę polecam mały kościółek.. bez spinki w 30 sekund xiądz naprawi Waszą religijność :dobani:
No to współczuję :oczami: Zarówno podejścia księży jak i alergii, nie tyle na nauczycieli, co na wiedzę.
scand
Guru
Guru
Posty: 193
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 22:04

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: scand »

nie liczyłem na empatię z Twojej strony.. zaskoczyłaś mnie ;) THX :P a tak na marginesie, zmień wątek i ponapinaj się do kompa w innych tematach tu już zdobyłaś uznanie i szacunek pozostałych użytkowników :szok:
Tenshi
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 337
Rejestracja: 9 lutego 2012, 13:37

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: Tenshi »

Mów za siebie...
mela
Mistrz
Mistrz
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, 15:54

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: mela »

TO GDZIE W KOŃCU MOŻNA SIĘ WYSPOWIADAĆ??? BO WIDZĘ, ŻE WĄTEK TEMATU ZNACZNIE SIĘ ROZSZERZYŁ I TO NIEPOTRZEBNIE . NAJLEPIEJ NIECH NAPISZE KTOŚ KTO MA TO ZA SOBĄ.
scand
Guru
Guru
Posty: 193
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 22:04

Re: spowiedź przedślubna gdzie zrobić?

Post autor: scand »

Ja mam za sobą, tropem narzeczonej, która sprawnie, na temat wyspowiadała się w "małym kościólku" poszedłem i ja..bardzo na temat było, wymieniłem grzechy..ksiądz dal mi rozgrzeszenie i pokutę..


w obu naszych przypadkach nie było czepiania się, rozprawiania na temat któregoś grzechu, nie było też spowiadania się z czasów młodości..ot zwykła spowiedź..także luzik, trochę mam nawet nie dosyt :P bo byłem gotowy na dłuższą bardziej wnikliwą pogadankę na temat moich niedoskonałości względem kościoła


pzdr.
ODPOWIEDZ